Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Казнети пешаци кои непрописно преминувале низ гостиварските улици

Во последната контрола на пешаци на гостиварското подрачје, спроведена вчера во периодот од 10 до 15 часот, биле откриени осум прекршоци. Како што информира Секторот за внатрешни работи  контролата резултирала со опфатени 35 пешаци на тетовското и 8 на гостиварското подрачје, кои не ги почитувале правилата и прописите во сообраќајот, односно ја поминувле улицата надвор од пешачките премини или не ги почитувале светлосните сообраќајни уреди за пешаци.

Глобите за пешаците се во висина од 25 евра, а во мерките спаѓа и посетување на час по сообраќајна поука.

Полицијата соопшти дека во текот на вчерашната контрола констатирани биле и други 21 прекршок и тоа поголемиот број за непрописно паркирање, возачи почетници, возачи без положен возачки испит и така натаму, прекршоци кои се заокружени со соодветни глоби.

Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!