fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Ќе ги почитуваме работодавачите и политичките елити колку што тие го почитуваат работникот, нагласува КСС

Објавено

на

  • Shqip

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) на сите работници им го честита 1 Мај – Меѓународниот ден на трудот.

Оваа синдикална пролет, според КСС, ќе ја одбележи тринеделниот штрајк што го почнаа просветните работници.

-На работодавачите и високите политички елити им порачуваме дека работникот во Македонија ќе ги почитува онолку колку што тие го почитуваат работникот, наведува Конфедерацијата.

КСС напоменува дека борбата за работничките права се води секој ден.

– Оваа година немаме потреба симболично да го одбележиме овој ден, зашто сме во синдикална пролет и борбата е секојдневна. Од многуте светски и домашни кризи кои се појавија, економска, здравствена, социјална, енергетска… најмногу е погоден обичниот работник кој сите вртоглави покачувања на цените на основните производи, горивата, струјата го погодуваат најмногу и го осиромашуваат. А, она што го добива во замена за неговиот труд е многу малку за да може еден обичен работник да издржи еден цел месец и да обезбеди достоинствен живот за себе и за своето семејство, наведува КСС.

Според Конфедерацијата, работникот се повеќе и повеќе е обесправен, потценет, понижен.

-Оваа синдикална пролет ќе ја одбележи тринеделниот штрајк кој го почнаа просветните работници кои се во полн ек во својата борба да го вратат изгубеното достоинство кое го изгубија попат низ годините. Работницте нема веќе да бидат со наведнати глави и на сите прекршувања на законите да молчат. Но, синдикалното организирање уште еднаш покажа дека води кон резултати. И се уште најдобриот начин за унапредување на своите права е преку синдикално здружување и синдикално делување. Затоа, на овој меѓународен ден на трудот им порачуваме на сите работници да се обединат, зашто кога се заедно и обединети можат да си ги унапредат своите права без разлика дали се во приватен или јавен сектор, порачува КСС во честитката.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

Advertisement
Технологијапред 8 часа

Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

Гостиварпред 9 часа

Куче скитник нападнало гостиварец

Македонијапред 10 часа

ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

Вестипред 11 часа

СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

Гостиварпред 14 часа

Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

Македонијапред 15 часа

Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

Македонијапред 15 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Спортпред 16 часа

Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

Гостиварпред 17 часа

Пронајдена дрога, приведени пет лица во Гостивар

Гостиварпред 18 часа

Во Гостивар приведено лице за издржување затворска казна

Македонијапред 19 часа

Државни субвенции за рурален туризам

Вестипред 21 час

Делегација на СПЦ преводена од патријархот Порфириј во посета на МПЦ-ОА

Гостиварпред 22 часа

Високи температури и повремена нестабилност на времето во деновите што следат

Гостиварпред 6 дена

Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Гостиварпред 2 недели

Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

Гостиварпред 1 недела

Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

Гостиварпред 1 недела

Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

Гостиварпред 2 недели

Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

Гостиварпред 2 недели

Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

Гостиварпред 2 недели

Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

Гостиварпред 3 дена

Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

Гостиварпред 7 дена

74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

Спортпред 1 недела

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Гостиварпред 5 дена

Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

Спортпред 5 дена

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 1 недела

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 1 недела

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 2 недели

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 недели

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 1 месец

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 1 месец

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Спортпред 1 месец

2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

Гостиарскипред 2 месеци

Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

Гостиварпред 2 месеци

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Гостиварпред 2 месеци

Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

Гостиварпред 3 месеци

Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

Спортпред 3 месеци

Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена