Поврзи се со нас

Гостивар

Ќе има ли нови рестрикции и карантини за Велигден и Рамазан?

Објавено

на

  Од вечерва ограничувањето на движење на граѓаните почнува од 20 часот, а од утре важи забраната за служење гости во кафулиња, ресторани, пицерии и слично. Новите рестриктивни мерки, кои Владата ги воведе важат две недели, што значи до 20, односно 21 април. Најжешка тема на муабет меѓу граѓаните во Гостивар денес беше дали ќе следуваат плус дополнителни рестрикции и карантини за време на велигденските празнувања и во текот на рамазанските пости.

  Од надлежните за сега, единствено има објаснување за актуелно воведените мерки и апели до граѓаните да ги почитуваат за да се спречи ширењето на вирусот, процес кој е во критична фаза.

  „Што е тоа што сакаме да спречиме. Имајќи го предвид искуството од минатата година кога ваквите празници во истиот период, сериозно ја искомплицираа и ја усложнија епидемиолошката ситуација, сметаме дека доколку тоа сега се случи со веќе оптоварен здравствен систем, ќе биде кризна ситуација што тешко ќе се менаџира. Тоа е причината зошто се воведоа новите рестриктивни мерки, значи со цел овој трет и досега најсилен бран на ковид-19 на некој начин забрзано да го завршиме. Да се намали притисокот врз болниците, да се намали ширењето. Верувам дека граѓаните ќе се придржуваат до сите овие мерки. Мора да сме свесни дека со сопственото однесување, одговорност, придонесуваме за што поскоро да заврши и овој бран“, изјави министерот за здравство Венко Филипче.

  Заменик-министерот за здравство Илир Хасани на вчерашната прес конференција наведе дека ако не се донеле одлуките за построг полициски час и затворање на локалите, со сигурност ќе сме се соочеле со затворање за празниците Бајрам и Велигден.

  „Се надеваме дека тоа нема да се случи, и се надеваме дека големите верски празници ќе ги поминеме без вакви значителни ограничувања. Сепак граѓаните, во време на празниците и празнувањата ќе мора да внимаваат, затоа што традиција е да се оди во домовите на повозрасните, а тоа се најризична категорија граѓани, бидејќи вирусот за нив е најфатален. Секој од нас има индивидуална одговорност во битката со овој вирус и штитејќи се сами, ги штитиме и нашите најсакани. Овие мерки кои ги преземаме, иако се многу непопуларни, целта ни е да го намалиме притисокот кон болниците, но и да го спречиме ширењето на вирусот, бидејќи британскиот сој се испостави дека е најопасен до сега“, посочи Хасани.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 5 часа

  Казнети 39 возачи во Гостивар и Тетово за непрописно престигнување

  Гостиварпред 7 часа

  Уапсен 16-годишник во гостиварско кој нападнал врсник

  Македонијапред 9 часа

  333 нови случаи на корона во земјава, Гостивар без новозаболени

  Македонијапред 13 часа

  Османи: Мнозинство има, очекуваме преку разговорите да се зголеми дополнително

  Занимливостипред 15 часа

  (ВИДЕО) Како и зошто пукаат пуканките?

  Вестипред 16 часа

  Почнува божиќниот пост

  Гостиварпред 1 ден

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 1 ден

  БМВ удрило и повредило малолетник во Гостивар

  Македонијапред 1 ден

  Пари за матичните лекари ако над 70% од нивните пациенти се вакцинираат, можна нова мерка

  Македонијапред 1 ден

  Двајца од повредените во несреќата во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

  Гостиварпред 2 дена

  Повреден гостиварец, излетал од патот со „хјундаи“

  Рецептипред 2 дена

  Полнети суви пиперки, вкус што ќе ве освои

  Што, како, каде?!пред 7 дена

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Македонијапред 2 недели

  Од денес задолжително поседување зимска опрема во возилата

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Секој збор е мал за голем човек како д-р Трајче, прв Меморијален турнир во негова чест

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Советот на Гостивар не избра претседател и на втората седница

  Гостиварпред 2 недели

  Општина Гостивар има долг од 5,5 милиони евра, а побарува 6 милиони

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Вестипред 6 дена

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 1 недела

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 10 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!