Поврзи се со нас

Гостивар

Ќе има ли промена на временските прилики?

Објавено

на

Продолжуваат горештините и во новата недела. Денес (понеделник) ќе владее многу топло време, со максимална температура во гостиварскиот регион од 39 степени. Ќе дува умерен до засилен претежно западен ветер (понекаде со над 60 км/час).
Целата земја се наоѓа во портокаловото ниво за опасност од високи температури.

Вторник и среда не‘ очекува сончево и особено топло време со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен до северозападен правец. УВ индексот на зрачење ќе биде многу висок и ќе изнесува 9. Температурата ќе се движи во интервал од 21 до 38 степени.

Во четврток и петок, ќе има благо опаѓање на температурата, чија максимална вредност ќе достигне 35 степени. Во попладневните часови можна е изолирана појава на нестабилност со дожд и грмотевици.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

A do të ketë ndryshim të kushteve të motit?

Објавено

на

Vazhdon nxehtësia edhe në javën e re. Sot (e hënë) do të mbizotërojë mot shum i ngrohtë, me temperatura maksimale në regjionin e Gostivarit nga 39 gradë. Do të fryjë erë mesatare deri e fuqishme kryesisht nga perëndimi (diku me mbi 60km/orë). I gjithë vendi ndodhet në nivel të portokalltë për rrezik nga temperatura të larta.

Të martën dhe të mërkurën na pret mot me diell dhe veçanërisht të ngrohtë me vranësira lokale. Do të fryj erë e dobët deri mesatare nga drejtimi veriperëndimor. UV indeksi i rrezatimit do të jetë shumë i lartë dhe do të jetë 9. Temperatura do të lëviz në interval prej 21 deri 38 gradë.

Të enjten dhe të premten, do të ketë ulje të ndjeshme të temperaturës, vlera maksimale e së cilës do të mbërrijë 35 gradë. Në orët e pasditës është e mundshme shfaqje e izoluar të jostabilitetit me shi dhe bubullima.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена