fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Ќе има нови рестриктивни антиковид мерки, ако актуелните не дадат резултат

Објавено

на

Министерот за задравство Венко Филипче во денешна изјава истакна дека на почетокот на следната недела ќе бидат видливи резултатите од воведувањето на полицискиот час од 22 до 5 часот наутро.

„Ние сме спремни да воведеме и дополнителни рестриктивни мерки доколку сегашните не ги дадат посакуваните резултати.“, рече министерот. Доколку бројките на новозаболени продолжат да растат Комисијата за заштита од заразни болести, можено е да бара продолжување на полицискиот час и скратување на работното време на угостителските објекти.

„Се соочуваме со навистина силен бран, секој ден има навистина голем број на новодијагностицирани случаи и сето тоа бара една организација и прераспределба на пациентите коишто се јавуваат во болниците по регионите и секако пациентите на коишто им е потребен хоспитален третман во скопските јавно-здравствени установи. Денеска сме тука во Кочани, ова е дел од 17 те модуларни болници – проект којшто го правевме на територијата на цела држава и еве сега кога се соочуваме со ваков силен бран сме дефинитивно свесни што ова значи. Со овие болници се зајакнува капацитетот во болниците, на бројот на болнички кревети.“, изјави Филипче денес од Кочани.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!