fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Ќе има ограничувања на цената за лекување ковид болни во приватните болници

Објавено

на

Министерот за здравство Венко Филипче денес информираше дека Кризниот штаб ќе поднесе предлог за измена на Законот за здравствена заштита во делот на цените за лекување на пациенти со ковид во приватните болници.

„Веќе утре до Владата ќе доставиме предлог за измена на Законот за здравствена заштита за ограничување на висината на наплата за лекување на ковид пациенти, додека трае пандемијата. Сепак е криза и се покажа дека има потреба да се користи и тој болнички капацитет“, изјави министерот.

Филипче, исто така соопшти дека во текот на денешниот ден се очекува да пристигне донација 2.000 кинески вакцини, обезбедена преку Амбасадорот во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!