fbpx
Поврзи се со нас

Македонија

Ќе се намалуваат трошоците за извршители и нотари

Објавено

на

Со измените на Законот за извршување и на Законот за нотаријат, ќе се скратат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за нотарски услуги и на извршителите.

Според симулациите кои во оваа насока ги презентираше министерката за правда Рената Дескоска, за сметка за вода, смет и одржување на заеднички простории од 3.000 денари досега се плаќаа вкупни трошоци од 3.490 денари за награда, судска такса,  адвокатски трошоци, материјални трошоци, клаузула за правосилност и извршност, додека со измените вкупните трошоци ќе бидат 550 денари.

За сметка од 11.000 денари за струја и парно кај нотар наместо 5.770 денари, ќе се плаќа 750 денари. За долгови до 1.000 евра, трошокот за деблокирање на банкарските сметки од 20 евра се намалува на 2 евра, а за поголеми долгови ќе се плаќа најмногу 6 евра.

Нотарската награда ќе изнесува 10% од главниот долг, но не повеќе од 500 денари. Наградата за извршител за долгови за комуналии пак, не може да изнесува повеќе од 20% од висината на главниот долг.

Новите тарифи ќе ги опфатат и започнатите постапки пред нотари и извршители доколку трошоците не се веќе наплатени.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!