fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ќе се обележуваат нови патеки за велосипедистите во Гостивар

Објавено

на

Се подобруваат условите за велосипедистите во Гостивар. Забележливо е дека во последно време, се поголем број на граѓани ги користат велосипедите. Некои како превозно средство, некои рекреативно. Соодветната инфраструктура е основна потреба за да можат велосипедистите безбедно да се движат во сообраќајот.

Локалната самоуправа и јавното претпријатие за паркинзи и зеленило во следниот период ќе обезбедат дополнителни велосипедски патеки во должина од околу 1,5 километри.

„Во пресрет на Европската недела на велосипедизам, планираме обележување на нови велосипедски патеки во Гостивар, од околу 1,5 километри. Тие ќе бидат бојадисани со црвена боја и со соодветна сигнализација. Ќе опфатат дел од раскрсницата кај бензиската на Макпетрол, низ новоизградената улица, до градскиот стадион, преку паркот до реката Вардар односно мостот кај судската зграда“, вели директорот на претпријатието Беким Челебиу.

Неодамна велосипедски и пешачки патеки беа обележани долж шеталиштето на Вардар.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Гостиварпред 26 минути

Видео упатство: Како ученикот да се најави на Платформата за далечинско учење

Занимливостипред 4 часа

Секогаш е интересно да научите нешто ново за себе – Занимливости за човековата психа

Гостиварпред 6 часа

Во регионот на Гостивар 6 оздравени, 3 нови случаи, 1 починат, во земјава 148 новозаразени со ковид

Македонијапред 6 часа

Грантови од 3.000 до 10.000 евра ќе добијат рестораните за свадби

Македонијапред 7 часа

Премиерот Заев најави 31 мерка за поддршка на стопанството и граѓаните

Гостиварпред 7 часа

Празничниот викенд за 11 Октомври ќе биде „Викенд без ДДВ“ и ќе важи за домашни производи и ИТ опрема до 500 евра

Гостиварпред 11 час

Возачите во Гостивар крајно недисциплинирани – 101 казна во акцијата на МВР

Гостиварпред 12 часа

„Кокошка“ со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!