Поврзи се со нас

Македонија

Ќе се основа Центар за култура на турската заедница во Македонија

Објавено

на

Владата, на денешната седница, ја разгледа и усвои Предлог – одлуката за основање Национална установа „Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија“ – Скопје и донесе одлука за основање на ваква установа.

Во образложението на предлагачот, Министерството за култура, е посочено дека во Македонија работи и функционира само една национална установа којашто негува репертоар на којшто се застапени турски, македонски и светски драмски автори, а претставите се изведуваат на турски јазик со симултан превод на други јазици, односно само Националната установа Турски театар – Скопје, поради што е евидентен недостигот на културни институции за негување и афирмација на културните вредности од турската заедница во земјава.

Националната установа „Центар за култура на турската заедница во Република Северна Македонија“ – Скопје ќе има за цел да ги негува, не само класичните уметнички форми, туку и постојано да ги следи и истражува модерните движења во сферата на културата и уметноста, со што на сите заинтересирани граѓани ќе им овозможи врвни културни и уметнички достигнувања, информираат од Владата.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена