Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ќе се печатат дополнителни изданија на граматика на ромски јазик и речник на македонски-ромски

Владата на вчерашната седница донесе одлука преку Генералниот секретаријат да се отвори повик за печатење на дополнителни изданија на граматиката на ромски јазик и речник на македонски –  ромски јазик.

„Согласно Стратегијата за Роми 2014-2020 еден од постулатите на овој документ, како и една од приоритетни цели од истиот е развој и промоција на ромската култура, јазик и традиција. Печатењето на овие две публикации директно ќе придонесат кон реализација на оваа цел.“, соопшти владината прес служба.

Речникот на македонски –  ромски јазик од 800 страници ќе биде отпечатен во 500-тини примероци, додека граматиката на ромски јазик од 300 страници – во 1000 примероци.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!