fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ќе се продолжи ли работното време на кафеаните? Барањето на угостителите ќе се разгледува

Објавено

на

  После 20 јануари сигурно е само дека угостителските објекти ќе го вратат старото работно време, како пред засилените рестриктивни мерки, односно ќе може да работат до 21 часот. Барањето на угостителите да работат до 23 часот, допрва ќе се разгледува од страна на Комисијата за заразни болести.

  -Барањето ќе го разгледаме на некој следен состанок на Комисијата за заразни болести. Ова скратување на времето дополнително, иницијално кога беше донесено минатиот месец, рековме дека ќе биде до 21 јануари, кога практично и завршуваат прославите, верските празници, и тогаш веќе по автоматизам се враќаат на работното време до 21 часот, но ние ќе го разгледаме барањето дали би можело да се продолжи работното време уште за два часа“, изјави денес министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека што и да важи, како ослободување на мерките, ќе биде од 21 јануари.

  Владата ги воведе рестриктивните мерки во очи празниците и предновогодишните прослави, на 18 декември. На кафулињата, рестораните, пицериите и на другите локали им се ограничи работното време до 18 часот.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!