fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Ќе се реставрира црквата Св.Димитрија во Гостивар

Објавено

на

Кровот и фасадата на црквата Св.Димитрија во Гостивар, годинава ќе биде целосно обновени. Активностите за санација и реставрација на храмот, се предвидени со проект на гостиварскиот Конзерваторски Центарот. „За да може теренски да се изведуваат работите претходно беа извршени сите потребни подготвителни работи. Се чекаат поволни временски услови, па ќе се започне со изведување. Реставрацијата на кровот се врши за да се спречи појава на влага и да се заштитат фрескоживописите“, вели директорот на Центарот, Аднан Фејзулаи.

Црквата Св.Димитрија е најстарата црква во Гостивар. Во средниот век на нејзино место постоел голем манастир. Манастирот за време на турските освојувања бил разурнат. Црквата била изградена врз темелите на срушениот манастир во 1840. Околу објектот се сместени старите православни гробишта.

Храмот прв пат бил живописан во 1867 година од страна на познатиот Дичо Зограф, кој со својата тајфа работел во гостиварско. Во 1976 година фреско-живописот бил возобновен.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!