Поврзи се со нас

Македонија

Ќе се вратат ли учениците во клупите од понеделник?

Објавено

на

Советот на СОНК не добил конкретен предлог за покачување на платите и затоа до крајот на викендот треба да одлучи за главното барање од Владата, за ставање на штрајкот во мирување, во интерес на враќањето на учениците во клупите и нормалното функционирање на градинките. Ова го изјави претседателот на СОНК Јаким Неделков по средбата во Владата на која присуствувал и премиерот Ковачевски и министрите за образование и за наука  и за труд и социјална политика, Јетон Шаќири и Јованка Тренчевска.

– Добивме некои информации кои повторно не се поврзани со утврдување процент. Сега Советот на СОНК ќе расправа во однос на расправите што ги имавме во Владата и ќе дадеме насоки во однос на членството за изјаснување за главното барање од Владата, во интерес на учениците и децата во градинките, штрајкот да се стави во мирување, се додека за два-три дена, конечено не се дефинира нивниот предлог, а нашето прифаќање или отфрлање, вели Неделков.

Средбата меѓу претставниците на Владата и на СОНК беше на петиот ден од штрајкот во основните и средните училишта и во градинките.

На состанокот во Владата, како што соопшти владината прес-служба, дополнително се разговарало веднаш да започне сеопфатен дијалог, со активно учество на синдикатот, за трајно решавање на континуираниот раст на платите.

– Владата, истакна на состанокот премиерот Димитар Ковачевски, е отворена за дијалог за постигнување систем за раст на платите кој нема да биде условен и предизвикуван од штрајкови и незадоволства и со кој ќе се обезбеди модел за раст на платите во јавниот сектор, кој како со договорот за минималната плата, ќе се врзе за порастот на просечната плата и со порастот на трошоците за живот, стои во соопштението.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

A do të kthehen nxënësit në bankat shkollore nga e hëna?

Објавено

на

Këshilli i SASHK-ut nuk ka marrë një propozim konkret për ngritjen e pagave dhe për këtë arsye deri në fundjavë duhet të vendosë për kërkesën kryesore nga Qeveria, që të pezullojë grevën, në interes të kthimit të studentëve në banka dhe funksionimit normal. të kopshteve. Kështu deklaroi kryetari i SSK-së Jakim Nedelkov pas takimit në Qeveri ku morën pjesë kryeministri Kovacevski dhe ministrat e Arsimit dhe Shkencës dhe Punës dhe Politikës Sociale, Jeton Shaqiri dhe Jovanka Trençevska.

  • Kemi marrë disa informacione që sërish nuk kanë të bëjnë me përcaktimin e përqindjes. Tani Këshilli i SASHK-ut do të diskutojë për debatet që kemi pasur në Qeveri dhe do të japë udhëzime lidhur me anëtarësimin që të shpallet kërkesa kryesore nga Qeveria, në interes të nxënësve dhe fëmijëve në kopshte, që të pezullohet grevën deri në dy ose dy. tri ditë, më në fund propozimi i tyre nuk është definuar, dhe pranimi apo refuzimi ynë, thotë Nedelkov.

Takimi ndërmjet përfaqësuesve të Qeverisë dhe SASHK-ut ishte në ditën e pestë të grevës në shkollat ​​fillore dhe të mesme dhe çerdhet.

Në mbledhjen në Qeveri, siç njofton shërbimi për shtyp i qeverisë, është diskutuar edhe për fillimin e menjëhershëm të dialogut gjithëpërfshirës, ​​me pjesëmarrjen aktive të sindikatës, për zgjidhje të përhershme të rritjes së vazhdueshme të pagave.

  • Qeveria, tha në takim kryeministri Dimitar Kovaçevski, është e hapur për dialog për të arritur një sistem të rritjes së pagave që nuk do të kushtëzohet dhe shkaktohet nga greva dhe pakënaqësi dhe që do të ofrojë model për rritjen e pagave në sektorin publik. e cila si Marrëveshja për pagën minimale do të lidhet me rritjen e pagës mesatare dhe rritjen e kostos së jetesës, thuhet në deklaratë.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена