fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Ќе стивнува ли ширењето? Само 2 нови случаи на корона денес во Гостивар

Објавено

на

Регионот на Гостивар во денешната статистика на Министерството за здравство за состојбата со коронавирус е евидентиран само со 2 нови случаи. Трендот на раст на новозаразените во Гостивар трае веќе еден месец, но од минатата недела се регистрираат и поголем број на оздравени пациенти. Дали денешната бројка ќе значи почеток на постепено намалување на нови случаи, останува да се види, зависно од показателите во следните денови.

Во продолжение целосниот извештај на МЗ.

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 55
-Куманово 12
-Дебар 1
-Штип 5
-Прилеп 9
-Тетово 6
-Струга 1
-Велес 2
-Битола 1
-Охрид 3
-Кавадарци 4
-Гостивар 2
-Струмица 1
-Крива Паланка 2
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Берово 1
-Виница 3
-Делчево 2
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 4

Починати се тројца пациенти од Тетово (64 г), Штип (82 г) и Струга (74 г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од:

-Скопје 22
-Куманово 11
-Штип 11
-Струга 37
-Велес 3
-Битола 6
-Охрид 13
-Кавадарци 11
-Гостивар 1
-Демир Хисар 3
-Виница 4
-Кичево 5

Досега во земјата се направени вкупно 132493 тестирања на ковид -19. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13194, бројката на оздравени пациенти е 9752, на починати е 554, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2888.

Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!