fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Ќе ве згрее и ќе ви годи – Компот од портокал и лимон

Објавено

на

Порано речиси секојдневно се подготвуваше во домовите, особено во студените есенски и зимски месеци – неговото величество, компотот. Вкусен е и годи на целиот организам, без оглед со кое овошје се прави. За инспирација, споделуваме рецепт за компот од портокал и лимон.

Состојки

50 мл. мед
4 лимони
75 г шеќер
2 литри чиста вода
6 портокали

Подготовка

Најпрво добро измијте го овошјето, не го лупете. Исечете го на тенки кругови, при тоа отстранете ги сите семки. Круговите лимон и портокал ставете ги во тенџере, додадете го шеќерот и лесно стиснете ги со вилушка, за да пуштат малку сок.Залијте со вода и оставете да се вари, околу половина час. Медот се додава кога компотот ќе се подолади, при што треба убаво да се измеша.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 5 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!