Поврзи се со нас

Вести

КФОР бара од сите страни во Косово да избегнат ескалација на состојбата

Објавено

на

Меѓународната воена мисија во Косово – КФОР побара од косовската Влада, како и од српските субјекти во земјата да избегнат секакво дејствие кое може да води кон ескалација на состојбите по одлуката на Приштина да спроведува санкции за тие што нема да ги променат српските со косовски регистерски таблички, јави дописникот на МИА од Приштина.

Апелот на КФОР уследи по синоќешната средба на командантот на мисијата, генерал Анџело Микеле Ристуќа со косовскиот министер за внатрешни работи, Џељаљ Свечља, откако вчера во Брисел косовскиот премиер Албин Курти и српскиот претседател Александар Вучиќ, на состанокот со посредство на ЕУ, не постигнаа договор за решавање на кризата во врска со регистерските таблички.

„Командантот (Ристуќа) ги повика сите страни да избегнат секакво дејствие кое може да води кон ескалација на состојбите. Тој апелира до страните да дејствуваат одговорно и активно да учествуваат во зачувувањето на безбедноста. Битно е да се избегне секаква нова ескалација, по онаа во август“, се вели во соопштението на КФОР.

Мисијата предводена од НАТО порача дека продолжува будно да ја следи состојбата и да го спроведува својот мандат.

„Генерал-мајорот Ристуќа останува во близок контакт со сите главни соговорници, вклучително командантот на мисијата на ЕУЛЕКС, претставниците на косовските институции и шефот на вооружените сили на Србија. КФОР останува буден и продолжува да го спроведува својот мандат кој произлегува од ОН, со сите расположиви средства, за безбедно окружување и слободно движење на сите луѓе во Косово, според Резолуцијата на СБ на ООН 1244 од 1999 година“, се вели во соопштението.

Косовската полиција синоќа соопшти дека од денеска во 8 часот наутро ќе започне со изрекување на парични казни за оние кои не ги смениле регистерските таблички издадени од Србија со таблички со ознаката РКС – Република Косово.

Подоцна, на барање на амбасадорот на САД во Приштина, Џеф Ховениер, косовскиот премиер, Албин Курти објави дека го одлага за 48 часа почетокот на спроведувањето на најавените санкции.

Претставници на косовските Срби, откако ги повикаа сонародниците да ги напуштат косовските институции, најавија „жесток одговор“ доколку Приштина почне да изрекува парични казни.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 5 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 8 часа

Рок до 5 декември за супервештачењето за несреќата кај Ласкарци

Гостиварпред 8 часа

Во Гостивар уапсени две лица и спроведени во затвор

Македонијапред 9 часа

Катастарските услуги поскапени во просек за 25 до 30 % и се на реално ниво, вели Тунџев

Спортпред 10 часа

Натпреварите од СП во Катар од денес во нови термини

Гостиварпред 11 часа

Мајка од Гостивар ја пријавила ќерката за исчезната

Македонијапред 12 часа

Почина неврохирургот Д-р Јовица Угриновски

Гостиварпред 12 часа

Пожарникарите локализираа пожар во куќа во Гостивар

Македонијапред 13 часа

Претседателката на судски совет Црвенковска си поднесе неотповиклива оставка

Македонијапред 15 часа

МОН: Дел од новите учебници за основно испорачани, родителите да не се трошат за копирање

Македонијапред 16 часа

Месна индустрија: Ако се укинат давачките на увозните суровини поевтинување на производите за над 10%

Македонијапред 1 ден

Исплата на ноемвриските пензии од утре

Вестипред 1 ден

Наставниците биле под поголем стрес отколку здравствените работници за време на пандемијата

Гостиварпред 3 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 6 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 3 дена

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 6 дена

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Што, како, каде?!пред 2 недели

„ЈК Травел“ и „СН финансии“ од сега достапни и во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Пронајден хероин кај лице од гостиварско

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена