Поврзи се со нас

Технологија

Кина лансираше сателит за тестирање на 6G мрежа (Видео)

Објавено

на

Уште не се смирени страстите во светот околу употребата на 5G телекомуникациските мрежи а Народна Република Кина лансираше сателит кој со себе ја носи една од варијантите на новата 6G мрежа.

Кога велам една од варијантите сметам на тоа дека се уште не се ускладени светските експерти и телекомуникациски компании околу конкретните спецификации на новата 6G мрежа.

Засега е познато дека се работи за далеку поголеми брзини и фрекфенции од оние кај 5G мрежата ( 5-50 пати) а можна е и употрeбa на нов тип на модулација на радио брановите со цел подобрa функционалност.

Оваа мобилна мрежа се очекува да нуди трансфер на податоци од околу 100 Gbit/s што во превод значи дека додека го испиете утринското кафе на вашиот хард диск ќе имате снимено преку 1000 филмови и серии

Кинескиот сателит според одговорните лица исто така носи и опрема за анализирање и пратење на можни потенцијални катастрофи на земјоделските посеви , како и систем за превенција од пожари.

Кина е сериозна земја и сигурно нема да го испушти од раце секторот каде е моментален лидер и секторот кој ќе носи незамисливи финасиски и други видови моќ и напредни технологии.

Во соработка со Е наука.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 1 недела

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 3 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена