fbpx
Поврзи се со нас

Вести

(Обновено) “КК Гостивар 2015” со победа стартуваше во КУП натпреварувањето

Објавено

на

  “КК Гостивар 2015” успеа да ја премине првата препрека во Куп натпреварувањето. Гостиварци го совладаа прволигашот “КК Струмица” и се на пола пат до финалниот куп турнир. Во доста изедначен и резултатски неизвесен натпревар, домашните повеќе ја посакуваа победата и се изборија да ја добијат. И покрај студеното време и студената сала околу 350 гледачи и се радуваа на победата.

  КК Гостивар 2015 – КК Струмица 80:75 (22-19; 15-18; 24-18;19-20)

  Со победата против Струмица, кошаркарите на Гостивар обезбедија уште еден дуел во Купот на Македонија, во кој за противник ќе го имаат скопски Вардар. Со последната победа лидерот на Втората лига, екипата на Гостивар 2015, ќе игра уште еден меч. За една недела, односно на 8. февруари, пред домашната публика во Гостивар, за место на „Фајнал-ејт“ гостиварци ќе ја пречекаат екипата на Вардар го демолираше Пелистер.

  Натпреварот помеѓу Гостивар и Струмица беше вистинска куп-пресметка. Домашните кошаркари беа во постојано водство. Најголемата предност гостиварци ја реализираа во третиот дел од играта, имаа плус од шест поени (61:56). Потоа имаа и уште повисоки (64:57). По серијата на Струмица, (8-0), гостите го вратија водството. По 16тиот поен на капитенот Богоев, дојдоа до „минималец”, (65:64). Гостиварци возвратија со седум коша и предност од шест разлика (71:65). Тоа најави дека последните три минути ќе бидат „пенал-завршница”. Во неизвесната завршница повторно се истакна Димитриевски (28), погоди четири последователни слободни фрлања и помогна Гостивар да дојде до 76-70. На крај, домаќините успеаја да слават во тесен и неизвесен натпревар со 80-75.

  Покрај Димитриески кој даде 28. поени, но имаше и пет скока и две асистенции, придонес за победата имаше и Серафимоски кој даде 12 и останатите осум играчи кои се вградија во успехот, и победа над прволигашот Струмица.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Македонијапред 10 часа

  Утврдени измените за повисоки плати во правосудство и обвинителство

  Вестипред 12 часа

  Влез во Германија без тест и без потврда за вакцинација против Ковид-19

  Македонијапред 14 часа

  Се штрајкува, не се даваат изводи, нервоза кај вработените-Протест на Матичните служби

  Гостиварпред 15 часа

  Од 9 хоспитализирани на инфективно во Гостивар, само 1 пациент е со ковид

  Македонијапред 16 часа

  Мехмедовиќ: Го подготвуваме здравствениот систем за евентуална појава на мајмунски сипаници во земјава

  Гостиварпред 17 часа

  Напад врз полицаец на улица во Гостивар

  Македонијапред 19 часа

  Стојаноска: Талат Џафери да се извини и да поднесе оставка

  Спортпред 19 часа

  Им се случува и во НБА: Прокисна покривот на арената во Далас

  Вестипред 19 часа

  Големи инциденти во Тирана помеѓу навивачите на Феенорд и Рома пред финалето на Конференциската лига

  Македонијапред 20 часа

  Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Гостиварпред 20 часа

  Натпросечно топло време и високо УВ зрачење

  Вестипред 21 час

  Вартоломеј: Историски момент е отстранувањето на повеќедеценискиот раскол

  Гостиварпред 22 часа

  Прекин на струјата во делови од Гостивар денес и утре

  Гостиварпред 1 недела

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Гостиварпред 1 ден

  ОО СДСМ Гостивар го чествуваше 24 Мај: Светите браќа се клучни личности во македонската историја

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 5 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 5 дена

  Емотивна средба во гимназијата во Гостивар-Прослава на 55 години матура

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 7 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 2 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена