Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар борбен но немоќен против шампионот во Скопје (75:67)

Објавено

на

МЗТ Скопје и КК Гостивар вечерва го одиграа последниот меч од 6-тото коло. Домаќините го добија натпреварот 75:67 (17:18; 16:11; 24:20 и 18:18).

“Актуелниот шампион” и “повратникот во првата лига” одиграа одличен натпревар во кој се покажа дека освен епитетите ништо друго не покажува дека е така. МЗТ потешко од очекувањата стигна до својата четврта победа во лигата.

Храбар натпревар на гостиварци кои покажаа дека може да се носат и со најсилните екипи од лигата. Покрај повредите, тешкиот распоред и со само 7 кошаркари на паркетот го изнамачија актуелниот шампион. Подолгата клупа и подобрата скок игра ја направија разликата победата да ја однесе скопскиот тим.

Изедначена борба во сите четвртини Тодоровиќ и Сегариќ кај гостиварци беа незапирливи двајцата постигнаа по 18 поени, потпомогнати од Димчевски 14 и Тасовски 10 поени. Може да се каже потфрли остатокот од екипата кои постагнаа вкупно 7 поени.

Додека кај МЗТ дури 8 кошаркари запишаа поени, се издвоија Симоновски и Трајковски со 22 односно 13 поени.

Иако поразени “бело-сините” од Гостивар нема потреба да жалат за бодовите, ваквата борба, пожртвуваност и желба за победа може да најават само убави денови за гостиварскиот клуб. Веќе викендов нареден противник е лидерот на табелата КК Работнички.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
видео емисиипред 7 минути

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска | Женски прашања

Македонијапред 6 часа

Почнува намалувањето на роаминг цените за дата податоци со земјите од ЕУ

Македонијапред 8 часа

ЦУК: Во последното деноноќие имало 39 пожари, од кои активни се шест

Македонијапред 11 часа

Од утре започнува исплатата на средства за субвенциониран студентски оброк

Вестипред 12 часа

Про-руската партија СМЕР ССД победи на парламентарните избори во Словачка

Рецептипред 1 ден

Слатко задоволство на многу генерации: Рецепт за лесна подготовка на туфахија

Гостиварпред 1 ден

Советничките Ќироска и Нешковска гости во „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk

Занимливостипред 1 ден

На денешен ден..

Македонијапред 2 дена

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена