Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар денеска го пречекува Работнички

Објавено

на

По победите над вицешампионот Пелистер, актуелниот шампион МЗТ Скопје и освојувачот на купот ТФТ Скопје, екипата на КК Гостивар денеска го пречекува најтрофејниот кошаркарски клуб во земјава, Работнички.

Иако „најтрофеен“, Работнички последниве години ни оддалеку не го оправдува тој епитет. Минатата сезона за првпат во историјата „центарци“ играа во плеј-аут групата за опстанок, сезонава ја отвораат со 3 порази во првите три кола и се наоѓаат на самото дно од табелата. Лично премиерот на државата минатата недела го промовираше новиот генерален спонзор на КК Работнички, кој треба да вбризга 1,4 милиони евра за 4 години, за некогаш најдобриот кошаркарски клуб се врати на старите патеки.

За Кошаркарскиот клуб од Гостивар аналитиката го вели токму спротивното од противникот, со 3 победи во првите три кола се наоѓа на самиот врв од табелата и никој од државата во Гостивар не промовира, баш ништо. Кавадарчанецот на клупата на гостиварци Љупчо Малинков, успеа да состави екипа која прикажува одлична игра и во двата правци, брза транзиција и ефикасност во нападот, цврста и контролирана игра во одбрана, што резултира со максимален збир против теоретски најсилните екипи во лигата.

И покрај ваквата состојба на табелата статистиката од меѓусебните дуели на овие две екипи е на страната на екипата од Градски Парк, од последни 14 официјални натпревари Работнички има 8, КК Гостивар 6 победи.

Дуелот на колото во Спортската сала Младост започнува од 19 часот. Во живо натпреварот може да се следи ТУКА.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Верувале или не ?!пред 11 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 13 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 17 часа

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 19 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 21 час

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 22 часа

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 23 часа

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 24 часа

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 1 ден

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Македонијапред 2 дена

Покачување на стипендиите за околу 2700 студенти

Гостиварпред 2 дена

Расте бројот на наркозависници во Гостивар, марихуаната и хероинот најкористени наркотици

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Традицијата во Гостивар продолжува-Сучење на врвката за градскиот крст

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена