Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар денеска го пречекува седмопласираниот Еуроникел

Објавено

на

На три кола пред завршувањето на регуларниот дел од првенството КК Гостивар денска од 19.30 часот ја пречекува екипата на Еуроникел.

Кавадарчани се седмопласирани на табелата, избраниците на Горан Самарџиев имаат обезбедено учество во Топ 8, до крајот на првенството останува да се обидат да заземат што подобра позиција пред почетокот на завршниот плеј-оф. Во досегашниот дел од првенството запишаа 11 победи и 8 порази.

И гостиварци имаат обезбеден пласман на завршната фаза од натпреварувањето, со 13 победи и 6 порази се наоѓаат на 4. позиција на табелата, со можност до крајот на регуларниот дел да се искачат и место погоре.

КК Гостивар и Еуроникел имаат долга традиција во меѓусебните дуели, двете екипи заедно имаат и 4 шампионски титули, во последните 17 меѓусебни пресметки гостиварци имаат три победи повеќе, вкупно 10, наспроти 7 победи на Еуроникел.

Натпреварот во Спортската сала Младост започнува од 19.30 часот, во живо може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена