fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар денеска против Еуро Никел во Кавадарци

Објавено

на

  После 7 дена пауза и откажувањето на пресметките од страна на Работнички и МЗТ, денеска продолжува натпреварувањето за КК Гостивар во Првата македонска кошаркарска лига. „Бело-сините“ од 18 часот се среќаваат со Еуро Никел 2005, во Кавадарци.

  Еуро Никел важи за една од постабилните екипи во македонското првенство, како од финансиска, така и од спортска гледна точка. Може да се рече дека пред почетокот на дуелот кавадрчани и гостиварци ја делат 4 позиција на табелата, со ист број на бодови 17, од 10 одиграни кола. Домаќините во овој натпревар влегуваат по серија од три победи, искусниот тим на Самарџиев, предводени од Данило Мијатовиќ, Соколов, Казарновски, Петровски со најновото засилување хрватот Рикиќ, не може да се предвиди кого се може да надиграат, истото важи и за гостите, што значи дека следи крајно интересен дуел, во салата Јасмин во Кавадарци.

  КК Гостивар, во оваа пресметка на колото, влегуваат по НБА победата во Битола против силната екипа на Пелистер, која беше четврта победа во низа. Гостиврци имаат скор од 7 победи и 3 порази. Денешниот дуел е од голема важност и за двете екипи, со победа избраниците на Србиноски би се искачиле на 2. позиција на табелата, што ги става во нешто поволна ситуација во натамошниот дел од првенстовото со оглед на тоа дека имаат 2 натпревари помалку. Во првиот меѓусебен дуел сезонава славеше тимот на Гостивар.

  Натпреварот започнува во 18 часот. Пред почетокот ќе објавиме линк за следење на дуелот помеѓу Еуро Никел и КК Гостивар.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  АНКЕТА

  Дали ќе одите на летен одмор?

  Вработувања Полог:

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!