Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар денеска против Еуроникел во Кавадарци

Објавено

на

Продолжува домашниот шампионат во најелитното кошаркарско натпреварување во земјава. Викендов се комплетира 9. коло, во кое во Кавадарци ќе се сретнат екипите на Еуроникел 2005 и КК Гостивар.

„Лозарите“ сезонава ни малку не наликуваат тимот кој последниве години беше дел од сите завршници и беше блиску до освојување на пехар. Избраниците на Горан Самарџиев сезонава играат топло-ладно и имаат половичен успех, од 8 натпревари остварија збир од 4 победи и исто толку порази, во денешниот дуел влегуваат после два врзани порази и со сигурност ќе се обидат да ја прекинат негативната низа.

КК Гостивар не може да се спомене, а да не се потсетиме на единствениот, сеуште нејасен пораз кој го доживеа од аутсајдерот Куманово. Гостиварци имаат фантастична сезона со дури 7 победи, скор кој може уште да си го дозволат само претставниците во АБА и АБА2 лиги, МЗТ Скопје и Пелистер со кои го делат првото место на табелата. Покрај стистичките бројки, „бело-сините“ сезонава прикажаа и убедливи игри врз кои може да се надеваат и на цел плен од денешното гостување во Кавадарци.

Традицијата во пресметките помеѓу овие два клуба е на страна на домаќините. Од 10 последни натпревари Еуроникел има 6, КК Гостивар 4 победи, со тоа што гостиварци во салата Јасмин во Кавадарци, се имаат израдувано само еднаш.

Дуелот започнува од 18 часот, во живо може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 36 минути

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Гостиварпред 2 часа

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Граѓаните со истечени документи од 24 јули 2023 година ќе може да гласаат утре

Вестипред 3 часа

Москва: Украина загуби речиси половина милион војници

Гостиварпред 4 часа

Поддршка за 12 стари занаети во Гостивар

Гостиварпред 5 часа

Обид за напад и закани вчеравечер во Гостивар

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 5 часа

Упатство за гласање на претседателските избори

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Се распределува избирачкиот материјал на ИО во Гостивар, гласаат болни и немоќни

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Молк пред утрешните претседателски избори – Денес гласаат болни, затвореници, лица во старските домови

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена