Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар фуриозно против Шкупи за четврта победа

Објавено

на

Гостивар продолжува со перфектниот ефект во новата сезона.

Новиот член на Првата кошаркарска лига максимално го искористи релативно лесниот распоред на почетокот од сезоната и по четири кола има максимален број победи. Последен во низата е тимот со кого лани играше во Втората лига – Шкупи кој во салата „Младост“ е совладан со 94:78.

Конечниот резултат можеби не е реален одраз на она што се случуваше на теренот бидејќи Шкупи го одигра својот најдобар натпревар во елитата и три четвртини беше конкурентен. Неколку пат се најде и во водство, а во првата четвртина имаше предност од три разлика (16:19).

Првиот посериозен удар Гостивар го направи пред крајот на првото полувреме кога со серија од 6:0 поведе со 39:32. Шкупи го неутрализираше тоа, но остана предноста на домашниот тим која се движеше од три до седум разлика. Првпат над десет отиде пред крајот на третиот период и тогаш, всушност, почна завршниот притисок на Гостивар.

Со серија од 8:0 кошаркарите на Марјан Србиновски направија +17 (72:55), нешто подоцна предноста на Гостивар достигна и 20 разлика и остана само прашањето за конечниот резултат кој им даде многу причини за оптимизам на домашните љубители на кошарката.

Во соработка со:
Basketball.mk

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 19 минути

Контрола во полошко-Исклучени од сообраќај возачи под дејство на алкохол

Здравје и убавинапред 2 часа

Зачини кои го поттикнуваат согорувањето на калориите

Вестипред 14 часа

Работи што не треба да ги чувате во автомобил

Гостиварпред 15 часа

Четирицикл удрил во бетонски столб во Гостивар, повредени две лица

Македонијапред 17 часа

Вакцинација против сезонскиот грип од средината на октомври

Гостиварпред 18 часа

Клучевите во брава, вратите незаклучени – Крадци во Гостивар лесно украле „сузуки алто“

Гостиварпред 19 часа

Петгодишен јубилеј на YCC Гостивар: Работиме неуморно да ја зајакнеме младината и создаваме трајни позитивни промени

Македонијапред 20 часа

Платите на наставниците се зголемуваат за 15%

Гостиварпред 20 часа

Пешачете и возете велосипед, порака од „Ден без автомобили“ во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Притвор за 30 годишник од Гостивар, снимал сексуални односи со девојче и видеата ги чувал во телефон за да ги споделува

Гостиварпред 2 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 7 дена

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Нарушен јавен ред и мир во болницата во Гостивар, приведен е маж

Гостиварпред 4 недели

Утрово уапсен гостиварец за обљуба врз девојче

Гостиварпред 3 недели

„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ на Gostivarpress.mk со Велко Бобароски, претседател на Здружение на дијабетичари во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Убиени се мечка и две мали мечиња во Жировница

Гостиварпред 2 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 1 месец

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена