Спорт

КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

Објавено

на

Кошаркарскиот клуб Гостивар пред своите верни навивачи во Спортската сала Младост му го нанесе првиот пораз на Работнички сезонава, совладувајќи го со +26 поени разлика, со резулат 91:65.

„Бело-сините“ имаа фуриозен старт отварајќи го мечот со 16:2, за само после 10 минути игра успеат да запишат 27 поени во кошот на противникот, добивајќи го перидот (27-17). И втората четвртина им припадна на домаќините (22-15), за на полувреме да се замине со резултат 49-32.

Во второто полувреме домашните кошаркари во ниту еден момент не дозволија предноста да биде помала од 11 поени и сосема заслужено дојдоа до триумф со кој се на делба на второто место токму со екипата од Градски парк и МЗТ Скопје со идентичен скор 3-1.

Ијасу Ворку од редовите на КК Гостивар беше незапирлив за гостите, американецот запиша 24 поени, 10 асистенции и 4 скока, за 33 минути поминати на паркетот. Тодоровиќ и Ефремовски постигнаа по 13 со тоа што првиот имаше и 12 скока, Јанески и Дејли запишаа по 10 поени, Силаџи 9, Ро, Димитриевски 4 и Цветковски 1 поен. Кај гостите Данаиловски и Мустафица постигнаа по 11 поени.

Во следното коло КК Гостивар, му гостува на екипата на Ангели во Скопје.

Македонијапред 7 часа

Училиштата на регулиран пазар, струја за јавните здравствени установи преку ЕСМ продажба

Гостиварпред 16 часа

Камион паднал во бездна и се запалил на патот Гостивар – Кичево, возачот тешко повреден

Гостиварпред 17 часа

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Здравје и убавинапред 19 часа

„Вирус што го убива ракот“: Нова терапија дава ветувачки резултати во раната фаза на тестирањето

Гостиварпред 2 недели

Усмртено младо момче во Гостивар вечерва

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нов Авто сервис во Гостивар „Илија“ – Гарант профи услуги, за безбеден автомобил

Приведени маж и жена во Присојница заради агресија кон вработен во училиште

Гостиварпред 6 дена

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 1 недела

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 7 дена

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Немаштијата ги тера луѓето на агресија, врие од семејно насилство во Гостивар

Во недела во Стенче осветување на црквата Св. великомаченица Екатерина

Гостиварпред 5 дена

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Осветен новиот храм во Стенче: „Дом на молитва, парче небо на земјата“

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Спортпред 2 недели

ФК Гостивар и Воска Спорт одиграа без победник, несакан инцидент на трибините

Октај Дерелиоглу: Без разлика на сите надворешни фактори, против Воска ќе одиме на победа

Културапред 3 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 1 месец

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85