Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

Објавено

на

Кошаркарскиот клуб Гостивар пред своите верни навивачи во Спортската сала Младост му го нанесе првиот пораз на Работнички сезонава, совладувајќи го со +26 поени разлика, со резулат 91:65.

„Бело-сините“ имаа фуриозен старт отварајќи го мечот со 16:2, за само после 10 минути игра успеат да запишат 27 поени во кошот на противникот, добивајќи го перидот (27-17). И втората четвртина им припадна на домаќините (22-15), за на полувреме да се замине со резултат 49-32.

Во второто полувреме домашните кошаркари во ниту еден момент не дозволија предноста да биде помала од 11 поени и сосема заслужено дојдоа до триумф со кој се на делба на второто место токму со екипата од Градски парк и МЗТ Скопје со идентичен скор 3-1.

Ијасу Ворку од редовите на КК Гостивар беше незапирлив за гостите, американецот запиша 24 поени, 10 асистенции и 4 скока, за 33 минути поминати на паркетот. Тодоровиќ и Ефремовски постигнаа по 13 со тоа што првиот имаше и 12 скока, Јанески и Дејли запишаа по 10 поени, Силаџи 9, Ро, Димитриевски 4 и Цветковски 1 поен. Кај гостите Данаиловски и Мустафица постигнаа по 11 поени.

Во следното коло КК Гостивар, му гостува на екипата на Ангели во Скопје.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 2 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Долга традиција на незаменлив вкус, „Ла Шишко“ со нов локал во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

ИНТЕРВЈУ со Анастасија Јосифовска од Гостивар, студент на магистерски програм за медиумски комуникации во Словенија

Гостиварпред 3 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 2 дена

Денес се слави Петровден

Рецептипред 3 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец пријавил уцена со фотографија на малолетната ќерка на социјални мрежи

Гостиварпред 3 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Вознемирувачки случај во гостиварско-Татко си ги нападнал ќерката и синот

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена