Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар го пречекува првопласираниот Пелистер

Објавено

на

Викендов на програмата е претпоследното коло од регуларниот дел од натпреварите во Првата лига-мажи, во кое ќе се доразјаснат последните дилеми, поврзани со тоа кои шест екипи ќе бидат дел од Супер-лига, а кои шест ќе го продолжат натпреварувањето во Плеј-аут лига.

Екипата на Гостивар во неколку наврати го прослави пласманот во топ 6, но математички се‘ уште не е обезбеден. До крајот имаат два натпревари од кои потребна им е една победа за сигурен пласман, денес против Пелистер и во последното коло во Гевгелија против Кожув.

За екипата на Пелистер тој предизвик е одамна остварен, со 18 победи и 2 порази се лидери на табелата и ќе стартуваат од првата позиција, со пренос на значителен број на бодови, што ги става во поволна ситуација за завршниот Плеј-оф. Како податок, во АБА2 лигата сезонава битолчани од 13 натпревари запишаа 4 победи и 9 порази.

Гостиварци сами си ја заплеткаа мрежата, од високо второ место и серија од 7 победи, после трите последни порази во низа, сега се во трка да обезбедат место помеѓу првите шест екипи. Со победа против лидерот денеска за „бело-сините“ може да се каже дека успешно ќе го завршат регуларниот дел. Шејн Гетлинг е најновата инвестиција на клубот, кој треба да ја покрие празнината која се создаде по заминувањето на Дејли, на чие место беше донесен Дилард, кој пак се покажа како најголемо разочарување сезонава. 24-годишниот американец ќе дебитира на денешниот натпревар.

Дуелот помеѓу КК Гостивар и Пелистер се игра од 18 часот, во живо на интернет може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Левица: Билјана Ванковска собра 10.000 потписи за претседателската кандидатура

Здравје и убавинапред 8 часа

Промени во и околу очите кои укажуваат на проблеми со срцето

Македонијапред 9 часа

Во градежништвото најмногу слободни работни места

Македонијапред 10 часа

Извршителите не ја почитуваат одредбата за застареност на долговите

Гостиварпред 11 часа

Бочварски во Гостивар: Граѓаните заслужуваат подобри и модерни патишта кои исто време ќе бидат и во функција на бизнисот

Македонијапред 12 часа

„Ова е неприродна ситуација и сериозен проблем“ – Зибери за состојбата со личните документи

Македонијапред 13 часа

Заврши мерката „гарантирана цена“ – Најавени засилени инспекции, но се бара и совест од трговците

Гостиварпред 14 часа

Очекуваме автопатот од Коридор 8 да биде готов во 2027-ма, изјави Џафери

Гостиварпред 16 часа

Џафери најави средба со жителите на Бањица за нивните барања околу експропријацијата за автопатот

Гостиварпред 2 недели

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 4 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 4 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 5 дена

Објавен повик за невработени-По 6.000 евра грант за да си отворат бизнис

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена