Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар го преслуша шампионот МЗТ Скопје по вторпат 88-69

Објавено

на

Кошаркарскиот клуб Гостивар пред своите навивачи во Спортската сала Младост му го нанесе и вториот пораз на актуелниот шампион МЗТ Скопје сезонава, совладувајќи го вечерва, со резулат 88-69.

Почетокот на натпреварот донесе слаба ефикасност и поприлично резервирана игра на двете страни, гостите успеаа да го добијат првиот период (16-20), во вториот и поведат 29:38, но гостиварци стиснаа заби и успеаа натпреварот да го вратат на почеток. На полувреме се замина со изедначен резултат 40:40.

Во вториот дел кошаркарите на Гостивар започнаа да наметнуваат свое темпо, добивајќи го третиот период (20-15), за во последните 10 минути на бранителот на титулата му приредат тотален „распад-систем“, надигрувајќи ги во сите сегменти на кошаркарската игра, за конечни 88-69.

Грузиецот Корсантија со 21 поен, 13 скокови 7 украдени топки беше убедливо најкорисен поединец на натпреварот. Пипкинс беше најдобар стрелец со 25 поени, Ефремовски и Вучковиќ постигнаа по 14, Митевски 9 поени.

Кај МЗТ Скопје Александар Бурсач беше најефикасен со 16 поени.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Гостиварпред 3 недели

Гостиварецот Гоце Димовски нов директор на Дирекцијата за ТИРЗ

Гостиварпред 4 недели

Дорис Димовска, млада музичка надеж од Гостивар подготвена да ја освојува сцената

Македонијапред 1 недела

Денес се слави Петровден

Рецептипред 4 недели

Летен ручек, одличен за периодов на жештина кога се јаде помалку и полесна храна

Гостиварпред 4 недели

Повторно кражба на овци и јагниња во гостиварско село

Гостиварпред 4 недели

Во уникатната библиотека на гостиварецот Јанко Билбилоски: Ретки и први изданија, буквари, читанки, монографии…Полици кои сведочат за времиња, луѓе, настани

Гостиварпред 1 недела

Викендов 61 издание на Галичка свадба

Регионпред 3 недели

Во Црна Гора се отвора првата плажа за жени со хиџаб

Гостиварпред 3 недели

Трагедија во Маврови Анови: Починал малолетник откако врз него паднал бојлер

Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 7 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена