fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

КК Гостивар го совлада Куманово – Фајнал-форот се поблиску

Објавено

на

Во тежок и неизвесен натпревар во Младост, „бело-сините“ ја совладаа екипата на Куманово со резултат 86:84 по четвртини (18:17, 22:21, 24:20, 22:26).

Натпреварот беше скоро изедначен, на домаќините им припаднаа трите четвртини, но кумановци констанато држеа резултатски чекор, ја добија последната четвртина во која и првпат поведоа со 66:68, на 5 минути пред крајот имаа водство и од 69:72. Сепак во завршницата гостиварци помалце грешеа и не дозволија да заминат бодовите од Гостивар, Александар Костовски со две тројки пред самиот крај го реши победникот.

Џо Фурстингер беше најрасположен кај домашниот тим, постигна 23 поени, 5 скока и 4 асистенции, Костоски запиша 16, Димчески 13, Сегариќ запиша 12 поени и 8 асистенции, Тасоски и Ефиани постигнаа по 10 поени, Ре.Димитриески 2

Кај гостите најефикасни беа Џекиќ 22 и Мекиќ со 21 поен.

Со оваа победа КК Гостивар е на чекор од обезбедување пласман во завшниот фајнал-фор. Супер лигата продолжува веќе во среда, во Младост ќе гостува актуелниот шампион и освојувач на годинешниот куп, екипата на Работнички.

На полувремето на натпреварот, со громогласен аплауз од присутните беа поздравени најмладите членови на Младинската школа на КК Гостивар, генерацијата М13 кои денеска во Скопје учествуваа на кошаркарски турнир и го освоиа првото место.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!