fbpx
Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар го враќа сјајот на својата школа

Објавено

на

Кошаркарскиот клуб Гостивар полека, но со сигурност ги остварува дадените ветувања од минатата сезона. Дека се решени својата иднина да ја темелат врз играчи од својот погон, говорат и најновите промени. Последна новина кај гостиварци е тоа што клубот целосно ја реорганизира и ја надградува младинската школа.

Од сезона 2018/2019, КК Гостивар во својата школа ќе ги има сите младински генерации. Целта на овој проект е напредок во кошарката. КК Гостивар да биде конкурентен и активен во младински категории, поттикнување и развој на кошаркарските таленти, социјализација и од „мали нозе” да им се всади љубовта кон „бело-синиот“ дрес. Почнувајќи од м12, м14, м16, м18 сите ќе се натпреваруваат во официјалните младински лиги. КК Гостивар ќе има претставник и во Третата кошаркарска лига каде ќе играат најталентираните кошаркари и оние кои се со помала минутажа во првиот тим. Сите таленти ќе имаат можност за екипен и индивидуален напредок, ќе ги посетуваат тренизите и работат со кошаркарите од првиот тим, сите ќе бидат КК Гостивар.

Ова е резулатат на тоа што гостиварскиот клуб се договори со неколку кошаркарски школи од Гостивар кои самостојно работеа со различни генерации, односно КК Кетс и КК Дамвер да преминат под капата на КК Гостивар. Координатор на младинската школа ќе биде Крсте Серафимоски, тренер на екипата во Трета лига ќе биде Петар Ангелов, како тренери ќе работат и Денис Селими, Никола Димитриески и Андреја Гавриловски. Со селективни тренинзи ќе се започне кон средината на август.

„Ова е дел од целиот проект наречен КК Гостивар. Сите знаеме дека Гостивар изобилува со спортски таленти во сите спортови. Сакаме на оние кои ја избрале кошарката да им ги обезбедиме сите потребни услови, да бидат дел од сериозен кошаркарски клуб и да не се грижат за нивната иднина, на младите кошаркари ќе остане само напорно да тренираат. Со овој проект голем бенефит ќе добие и македонската кошарка“, велат од КК Гостивар.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!