fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар го врати Јанески во родниот град

Објавено

на

КК Гостивар го ангажираше гостиварецот Марјан Јанески. Искусниот крилен центар после 13 години повторно ќе го облече дресот на клубот од родниот град.

– Јанески ќе биде големо засилување за нашиот клуб. Ќе игра пред полни трибини, пред своја публика, се вклопува во концептот на Србиноски и сигурно нема да му недостига мотив во дресот на Гостивар. Сите во клубот посакуваме што повеќе гостиварци во екипата, но за тоа е потребна обострана искрена желба, клубот секогаш ја правел последната отстапка по ова прашање. – велат од КК Гостивар.

Популарниот „мачки “ има 32 години, висок е 203 cm, последниве две сезони за КК Работнички и КК Куманово одигра 55 натпревари со постигнати 697 поени, 289 скока и 114 асистенции, односно 12,7 поени, 5,2 скока и 2,1 асистенција по натпревар.

По заминувањето од Гостивар, Јанески настапуваше за Работнички, МЗТ, Торус и Куманово има натпревари и за кошаркарската репрезентација на Македонија.

КК Гостивар до сега ги обезбеди потписите на: Ренато Димитриевски, Александар Костовски, Ивица Димчевски, Диме Тасовски, Александар Штерјов и американецот Малком Армстед.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Како треба да се одвива наставата во училиштата?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!