Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар ја пречекува екипата на Академија ФМП (19 часот)

Објавено

на

По двонеделна пауза поради репрезентативните обврски продолжуваат возбудувањата во македонското кошаркарско првенство. Во рамки на 9.коло кошаркарите на Гостивар вечерва ќе је пречекаат екипата на Навико-Академија ФМП.

Тимот од Кисела Вода, во овој дуел влегува по гостувањето во Израел каде ги загуби двата натпревари од БИБЛ лигата од екипите на Галил Ејлон и Макаби Хаифа. Во домашното првенство избраниците на тренерот Петровиќ имаат скор од 5 победи и 3 порази, ги совладаа Кожув, Еуроникел, Куманово, МЗТ 2 и Ангели, загубија од Феникс, Пелистер и Работнички. Стефан Крстајиќ веќе две сезони е најдобар поединец во ФМП и еден од најефикасните играчи во лигата.

КК Гостивар по неколкуте пехови со повредени играчи, конечно комплетен ќе ја пречека екипата на ФМП. Гостиварци го имаат истиот скор со гостите 5 победи и 3 порази, но фактот дека „бело-сините“ се несовладливи на домашен терен, ги издвојува како фаворит во овој дуел. И во меѓусебните пресметки, статистиката е на страна на домаќините, Гостивар има 3, Академија ФМП една победа.

Натпреварот се игра од 19 часот.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Занимливостипред 6 часа

Расположението се менува и под влијание на боите

Гостиварпред 9 часа

Матевска: Ние сме единствена земја во светот каде пензионерите протестираат, не се издржува!

Македонијапред 11 часа

Од 1.500 до 3.000 денари месечно државна помош за пензионерите со ниски пензии

Македонијапред 12 часа

Антикризни мерки: За ученици по 20/30 евра месечно, за студенти ваучер за превоз…

Македонијапред 13 часа

МВР трага по 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје, објавени фотографија и опис

Македонијапред 15 часа

ДЛ: Во четврток ќе се празнува среќата, ќе се слави музиката од 1990-те и 2000- те, ќе се потсетуваме на едно убаво време!

Македонијапред 15 часа

Повлечена пакувана вода ризична за луѓето

Гостиварпред 17 часа

Нова песна на гостиварското дуо “D’Reamers”

Регионпред 18 часа

Владата на Словенија ќе ги врати парите на граѓаните од казни за прекршување на мерките против Ковид

Животпред 4 недели

Дворот на Василески во Гостивар е рај за очи и душа! Уникатно катче кое дише со љубов и внимание

Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Пензионерите во Гостивар учеа како самостојно и безбедно да користат интернет

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 4 недели

ОВР Гостивар лиши од слобода 3 лица под сомнение за дивоградба

Гостиварпред 6 дена

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

KB Gostivar e mirëpret ekipin e Akademisë FMP (ora 19)

Објавено

на

Pas një pauze dy javore për shkak të detyrimeve reprezentative, vazhdojnë emocionet në kampionatin e Maqedonisë në basketboll. Në kuadër të xhiros së 9-të, basketbollistet e Gostivarit do të presin skuadrën e Naviko-Akademia FMP.

Skuadra nga Kisela Voda hyn në këtë duel pas vizitës në Izrael ku humbi dy ndeshjet e ligës së BIBL nga skuadrat e Galil Ejlon dhe Makabi Haifa. Në kampionatin vendas, skuadra e trajnerit Petroviq ka 5 fitore dhe 3 humbje, mposhtën Kozuvin, Euronikelin, Kumanovën, MZT 2 dhe Angelin, humbën nga Feniks, Pelister dhe Rabotniçki. Stefan Krstajiç ka qenë individi më i mirë në FMP për dy sezone dhe një nga lojtarët më efikas në ligë.

KB Gostivar, pas disa fatkeqësive me lojtarë të lënduar, më në fund do ta mirëpresë ekipin e FMP-së. Gostivari ka të njëjtin rezultat me mysafirët 5 fitore dhe 3 humbje, por fakti që “bardheblutë” janë të pathyeshëm në shtëpi, i nxjerr si favorit në këtë duel. E në llogaritjet e ndërsjella statistikat janë në anën e nikoqirëve, Gostivari ka 3, Akademia FMP një fitore.

Ndeshja luhet nga ora 19:00.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена