Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар ја продолжи соработката со тренерот Александар Јончевски

Објавено

на

Тренерот Александар Јончевски ќе остане на кормилото на Кошаркарскиот клуб Гостивар и во следната сезона, откако двете страни денес ја официјализираа соработката.

Јончевски го замени Србиноски на клупата на гостиварци на три натпревари пред завршувањето на регуларниот дел, кога висеше пласманот во плеј-офот. Младиот, но искусен стратег успеа да ги добие сите три натпревари против МЗТ Скопје, Работнички и ТФТ Скопје, што беше позитивен знак за Управата на гостиварскиот прволигаш да се продолжи започнатата соработка.

„Нашата доверба во Јончевски продолжува да расте, она што го доживеавме заедно во финишот, во за нас веќе минатата сезона, дава позитивни сигнали дека размислуваме во ист правец и ќе продолжиме да играме атрактивна кошарка и ја радуваме гостиварската публика и во следната сезона. Летната пауза е пред нас, во која ќе се потрудиме да обезбедиме квалитетен ростер по мерка на нашиот тренер. Радува и фактот што и двете страни сме согласни дека мора да се вложи повеќе труд во младинскиот погон во клубот. Во периодот што следи ќе ги најавиме и плановите за следната сезона“, велат од КК Гостивар.

И Александар Јончевски е задоволен од продолжената соработка, со надеж дека во наредната сезона ќе ја имаат поддршката од трибините во Младост.

„Иако дојдов во КК Гостивар пред самиот крај на постоечката сезона, сепак имав можност да воспоставам одлична комуникација како со играчите, така и со Управата на клубот. Се заблагодарувам на клубот за укажаната доверба во изминатите два месеци. На взаемно задоволство, ја продолжуваме професионалната соработка и во претстојната сезона, со поголеми амбиции за повисоки спортски дострели во периодот што следи. Искрено се надевам дека во новата сезона ќе имаме помош и поддршка од многубројната и популарна гостиварска публика, која е значаен фактор за успесите на клубот“, изјави Јончевски за Gostivarpress.mk.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Гостиварпред 47 минути

До недела променливо време, со дожд и пад на температурите

Македонијапред 1 час

Aвгустовски испитен рок од државната матура

Македонијапред 15 часа

ССМ: Минималните животни трошоци во јули 47.042.000 денари

Гостиварпред 18 часа

Во изминативе 24 часа во Гостивар регистрирани 30 нови случаи на КОВИД-19, во земјава 679

Гостиварпред 21 час

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 22 часа

Претрес во гостиварско, пронајдена марихуана

Гостиварпред 23 часа

Градежни активности на патниот правец Маврови Анови, село Галичник

Вестипред 23 часа

ЕУ размислува за воведување санкции против Турција поради нејзиното зближување со Русија

Здравје и убавинапред 1 ден

Дали кафеавиот шеќер е поздрав од белиот кристален шеќер?

Гостиварпред 2 дена

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 дена

Приведени три лица поради физичка напад во Врапчиште

Македонијапред 2 дена

Поевтинуваат горивата

Македонијапред 2 дена

„Global Firepower“: САД прва воена сила во светот, Русија втора, Северна Македонија на 135 место

Гостиварпред 2 недели

Тринаесетгодишната Андреа од Здуње, најмлада учесничка во Горно Реканската коњаница

Гостиварпред 1 недела

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 5 дена

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Што, како, каде?!пред 5 дена

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

Промотивни цени на станови во „Пелагонија престиж“ во месец август

Гостиварпред 1 недела

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 7 дена

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Коњаницата „Бигорски Манастир-Патот до црешовото топче“ по 13-ти пат на марш во чест на Илинден

Гостиварпред 1 недела

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Гостиварпред 1 недела

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Културапред 2 недели

Во Гостивар заокружен проектот „Млади поетски пера-Стиховите градат мостови 2“

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Гостиварпред 1 недела

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 4 недели

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 2 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Sport

KB Gostivar e vazhdoi bashkëpunimin me trajnerin Aleksandar Jonvçeski

Објавено

на

Trajneri Aleksandar Jonvçeski do të mbetet Gjoni i Klubit basketbollist Gostivar edhe në sezonin e rradhës, pasi të dyja anët sot e zyrtarizuan bashkëpunimin.

Jonçevski e ndërroi Srbinoski në karrigen e gostivarasve në tre ndeshje para përfundimit të pjesës së rregullt, kur varej plasmani në play-off. Strategu i ri, por me eksperiencë arriti t’i fitoj të tre ndeshjet kundër MZT Shkup, Rabotniçki dhe TFT Shkup, që ishte shenjë pozitive për Menaxhimin e fituesit gostivaras për t’u vazhduar bashkëpunimi i filluar.

“Besimi jonë në Jonçevski vazhdon të rritet, ajo që e përjetuam së bashku tek finishi, për ne veçmë në sezonën e kaluar, jep sinjale pozitive se mendojmë në të njëjtin drejtim dhe do të vazhdojmë të luajmë basketboll atraktiv dhe t’a lumturojmë publikun gostivaras edhe në sezonin e ardhshëm. Pauza verore është para nesh, në të cilën do të mundohemi të sigurojmë roster sipas masës së trajnerit tonë. Është i kënaqshëm edhe fakti se të dyja anët jemi dakord se është e domosdoshme të investohet më shumë mund në pjesën e rinisë së klubit. Në periudhën që vijon do t’i lajmërojmë edhe planet për sezonin e ardhshëm”, thonë nga KB Gostivar.

Edhe Aleksandar Jonvçeski është i kënaqur nga bashkëpunimi i vazhduar, me shpresë se në sezonin e ardhshëm do t’a kenë mbështetjen e tribunave në Mladost.

” Edhe pse erdha në KB Gostivar para vet fundit të sezonës aktuale, kisha mundësinë të bëj komunikim të shkëlqyeshëm me lojtarët, ashtu edhe me Menaxhmentin e klubit. Ju falenderoj klubit për besimin e shprehur në dy muajt e kaluar. Në kënaqësi të përbashkët, e vazhdojmë bashkëpunimin profesional edhe në sezonin që vjen, me ambicie më të mëdha për arritje më të larta sportive në periudhën që vijon. Sinqerisht shpresoj se në sezonin e rradhës do të kemi ndihmë dhe mbështetje nga publiku i shumënumërt dhe i famshëm gostivaras, i cili është faktor i rëndësishëm për sukseset e klubit”, tha Jonçevski për Gostivarpress.mk.

Популарно изминативе 100 дена