Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Објавено

на

  Кошаркарската федерација на Македонија експресно изрече санкции по инцидентот во салата „Младост“ кој се случи вчера на натпреварот меѓу екипите на КК Гостивар и Пелистер.

  Кошаркарскиот клуб Гостивар вкупно парично е казнет со 165.000 денари. Два натпревари без присуство на публика, суспензија за тренерот Димитриевски од еден натпревар и суспензија за физиотерапевтот Ѓорѓески од два натпревари.

  Во продолжение официјалниот казнен билтен на КФСМ изречен за КК Гостивар:

  ЗА ОРГАНИЗАТОРОТ:
  2. Поради слаба организација согласно членот 54.26, екипата на КК „ГОСТИВАР“ се казнува со
  парична казна од 8.000 денари,

  3. Поради фрлање на тврди предмети кои може да причинат повреда (запалки, метални пари,
  пенкала, пластични шишиња и сл.) согласно членот 55.3, екипата на КК „ГОСТИВАР“ се казнува
  со парична казна од 24.000 денари,

  4. Поради фрлање на тврд предмет (пластично шише) со кој е погоден тренерот на КК
  „ПЕЛИСТЕР“, Марјан Илиевски, согласно членот 55.10, екипата на КК „ГОСТИВАР“ се казнува со
  парична казна од 64.000 денари и два (2) натпревари настап без публика на домашен терен.

  ЗА ЕКИПАТА НА КК „ГОСТИВАР“:

  5. Поради агресивност на физиотерапевтот на КК „ГОСТИВАР“, Ѓорѓески В., и обид физички да се
  пресмета со играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Стајиќ Б., согласно членот 56.4, истиот се казнува со
  два (2) натпревара забрана на вршење должност, коло 9 и 10 Супер лига.

  6. Тренерот на КК „ГОСТИВАР“, Димитриески Н., согласно членот 39.2.2, односно 39.2.3 од
  Официјалните кошаркарски правила на ФИБА е одговорен за клупата! Истиот активно не
  учествувал да ја спречи ситуацијата која води кон тепачка и за тоа, согласно членот 56.4 се
  казнува со парична казна од 24.000 денари и забрана на вршење должност на еден (1)
  натпревар, коло 9 Супер лига.

  7. Поради напуштање на клупата во ситуација која води кон тепачка и нивно отстранување од
  натпреварот, согласно членот 56.1, службените лица:

  Замениците (играчи) на КК „ГОСТИВАР“, Димитриевски Р., Димитриевски Р., Гатлин С.,
  Стојаноски Т., Јовицоски З., Серафимовски В. и Левкоски В. се казнуваат со парична
  казна од 5.000 денари за секој поединечно, и право на настап во следното 9 коло
  Супер лига.

  Помошникот тренер на КК „ГОСТИВАР“, Петар Ангелов се казнува со парична казна од
  5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига,

  Техничкиот раководител на КК „ГОСТИВАР“, Ѓорѓи Божиновски се казнува со парична
  казна од 5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

  Екипата на Пелистер е казнета со 153.000 денари, и суспензија на играчот Стајиќ од два натпревари и тренерот Илиевски еден натпревар.

  Во продолжение официјалниот казнен билтен на КФСМ изречен за КК Пелистер:

  ЗА ЕКИПАТА НА КК „ПЕЛИСТЕР“:
  8. Поради активно учество во тепачка, играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Бобан Стајиќ, согласно членот
  56.4, се казнува со забрана на вршење должност на два (2) натпревара, коло 9 и 10 Супер
  лига.

  9. Поради фрлање на тврд предмет кон публиката во салата „МЛАДОСТ“, член 61.3 од
  Пропозициите за натпреварување во Сениорските лиги, играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Стајиќ Б. се
  казнува со парична казна 32.000 денари согласно членот, 15.2 и 17 од Дисциплинскиот
  правилник на КФСМ.

  10. Поради фрлање на тврд предмет кон публиката во салата „МЛАДОСТ“, член 61.3 од
  Пропозициите за натпреварување во Сениорските лиги, играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Најдовски
  Д. се казнува со парична казна 32.000 денари согласно членот, 15.2 и 17 од Дисциплинскиот
  правилник на КФСМ.

  11. Поради неспортски однос кон публиката и туркање на клупата со заштитна ограда на
  гостинската екипа, тренерот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Илиевски М., согласно членот 56.4 се казнува
  со парична казна од 24.000 денари и забрана на вршење должност на еден (1) натпревар, коло
  9 Супер лига.

  12. Играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Малешевиќ Н, согласно 61.2 и 61.3 поради неспортски однос кон
  публиката со изречени навреди и пцости кои ја испровоцирале истата да фрлаат тврди
  предмети на теренот се казнува со парична казна од 15.000 денари, (член 15.2 и 17 од
  Дисциплински правилник).

  13. Поради напуштање на клупата во ситуација која води кон тепачка и нивно отстранување од
  натпреварот, согласно членот 56.1, службените лица:

  Замениците (играчи) на КК „ПЕЛИСТЕР“, Ѓуроски С., Пајиќ П. Најдовски Д., Хаугтон Д.,
  Трајковски Г. и Крстајиќ С. се казнуваат со парична казна од 5.000 денари за секој
  поединечно, и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

  Помошникот тренер на КК „ПЕЛИСТЕР“, Дејан Илиевски се казнува со парична казна од
  5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига,

  Техничкиот раководител на КК „ПЕЛИСТЕР“, Димитар Богоевски се казнува со парична
  казна од 5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

  Службениот претставник на КК „ПЕЛИСТЕР“, Мартин Јовановски се казнува со парична
  казна од 5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

  Физиотерапевтот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Јован Боглев се казнува со парична казна од 5.000
  денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

  ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:
  На натпреварот одигран на 15.05.2021 година помеѓу екипите на КК „ГОСТИВАР“ и КК „ПЕЛИСТЕР, по
  увидот од службената документација од натпреварот утврдено е дека:

  За време на прекинот во четвртата (4) четвртина, 6:56, дел од навивачите навредливо се обратиле
  кон противничкиот играч Малешевиќ кој влегол во вербален дуел со истите и заработил Техничка
  Грешка (ТГ).

  Во овој момент, многубројни меки и тврди предмети биле фрлени на теренот и околу клупите и
  записничката маса од кои неколу паднале на клупата на гостинската екипа КК „ПЕЛИСТЕР“, при што
  бил погоден со пластично шише тренерот на истата, Илиевски М. кој паднал на подот. После кратката
  интервенција, истиот се подигнал и влегол во вербален дуел со публиката, при што ја турнал клупата
  и заштитната ограда на истата.

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Занимливостипред 4 часа

  Некои од најпознатите забранети места на Земјата

  Гостиварпред 6 часа

  Старата џамија во Равен ќе биде целосно обновена до крајот на 2023 година

  Гостиварпред 8 часа

  Гостиварец обвинет за телесна повреда, истепал жена со која бил во љубовна врска

  Гостиварпред 10 часа

  Во Гостивар 4 нови позитивни на корона, активни се 18 случаи

  Гостиварпред 11 часа

  ЈО: Обвинение за злоупотреба на службена положба во општина Маврово Ростуше

  Гостиварпред 11 часа

  Ласерска корекција на диоптрија сега за 400 еур од око

  Гостиварпред 12 часа

  Гостивар домаќин на Балканскиот куп во традиционално турско стрелаштво

  Гостиварпред 14 часа

  Србин и Мароканец приведени од гостиварската полиција

  Вестипред 15 часа

  Цената на струјата во ЕУ урива рекорди

  Македонијапред 16 часа

  Дополнителна субвенција од 5.760 денари за сите земјоделци со еден или повеќе хектари житни култури

  Здравје и убавинапред 17 часа

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 1 ден

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 1 ден

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Спортпред 2 недели

  ФК Арсими од Чегране оствари историски пласман во 2МФЛ

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Македонијапред 2 недели

  Исплата на јунските пензии од вторник

  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 3 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена