Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

Објавено

на

Кошаркарската федерација на Македонија експресно изрече санкции по инцидентот во салата „Младост“ кој се случи вчера на натпреварот меѓу екипите на КК Гостивар и Пелистер.

Кошаркарскиот клуб Гостивар вкупно парично е казнет со 165.000 денари. Два натпревари без присуство на публика, суспензија за тренерот Димитриевски од еден натпревар и суспензија за физиотерапевтот Ѓорѓески од два натпревари.

Во продолжение официјалниот казнен билтен на КФСМ изречен за КК Гостивар:

ЗА ОРГАНИЗАТОРОТ:
2. Поради слаба организација согласно членот 54.26, екипата на КК „ГОСТИВАР“ се казнува со
парична казна од 8.000 денари,

3. Поради фрлање на тврди предмети кои може да причинат повреда (запалки, метални пари,
пенкала, пластични шишиња и сл.) согласно членот 55.3, екипата на КК „ГОСТИВАР“ се казнува
со парична казна од 24.000 денари,

4. Поради фрлање на тврд предмет (пластично шише) со кој е погоден тренерот на КК
„ПЕЛИСТЕР“, Марјан Илиевски, согласно членот 55.10, екипата на КК „ГОСТИВАР“ се казнува со
парична казна од 64.000 денари и два (2) натпревари настап без публика на домашен терен.

ЗА ЕКИПАТА НА КК „ГОСТИВАР“:

5. Поради агресивност на физиотерапевтот на КК „ГОСТИВАР“, Ѓорѓески В., и обид физички да се
пресмета со играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Стајиќ Б., согласно членот 56.4, истиот се казнува со
два (2) натпревара забрана на вршење должност, коло 9 и 10 Супер лига.

6. Тренерот на КК „ГОСТИВАР“, Димитриески Н., согласно членот 39.2.2, односно 39.2.3 од
Официјалните кошаркарски правила на ФИБА е одговорен за клупата! Истиот активно не
учествувал да ја спречи ситуацијата која води кон тепачка и за тоа, согласно членот 56.4 се
казнува со парична казна од 24.000 денари и забрана на вршење должност на еден (1)
натпревар, коло 9 Супер лига.

7. Поради напуштање на клупата во ситуација која води кон тепачка и нивно отстранување од
натпреварот, согласно членот 56.1, службените лица:

Замениците (играчи) на КК „ГОСТИВАР“, Димитриевски Р., Димитриевски Р., Гатлин С.,
Стојаноски Т., Јовицоски З., Серафимовски В. и Левкоски В. се казнуваат со парична
казна од 5.000 денари за секој поединечно, и право на настап во следното 9 коло
Супер лига.

Помошникот тренер на КК „ГОСТИВАР“, Петар Ангелов се казнува со парична казна од
5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига,

Техничкиот раководител на КК „ГОСТИВАР“, Ѓорѓи Божиновски се казнува со парична
казна од 5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

Екипата на Пелистер е казнета со 153.000 денари, и суспензија на играчот Стајиќ од два натпревари и тренерот Илиевски еден натпревар.

Во продолжение официјалниот казнен билтен на КФСМ изречен за КК Пелистер:

ЗА ЕКИПАТА НА КК „ПЕЛИСТЕР“:
8. Поради активно учество во тепачка, играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Бобан Стајиќ, согласно членот
56.4, се казнува со забрана на вршење должност на два (2) натпревара, коло 9 и 10 Супер
лига.

9. Поради фрлање на тврд предмет кон публиката во салата „МЛАДОСТ“, член 61.3 од
Пропозициите за натпреварување во Сениорските лиги, играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Стајиќ Б. се
казнува со парична казна 32.000 денари согласно членот, 15.2 и 17 од Дисциплинскиот
правилник на КФСМ.

10. Поради фрлање на тврд предмет кон публиката во салата „МЛАДОСТ“, член 61.3 од
Пропозициите за натпреварување во Сениорските лиги, играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Најдовски
Д. се казнува со парична казна 32.000 денари согласно членот, 15.2 и 17 од Дисциплинскиот
правилник на КФСМ.

11. Поради неспортски однос кон публиката и туркање на клупата со заштитна ограда на
гостинската екипа, тренерот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Илиевски М., согласно членот 56.4 се казнува
со парична казна од 24.000 денари и забрана на вршење должност на еден (1) натпревар, коло
9 Супер лига.

12. Играчот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Малешевиќ Н, согласно 61.2 и 61.3 поради неспортски однос кон
публиката со изречени навреди и пцости кои ја испровоцирале истата да фрлаат тврди
предмети на теренот се казнува со парична казна од 15.000 денари, (член 15.2 и 17 од
Дисциплински правилник).

13. Поради напуштање на клупата во ситуација која води кон тепачка и нивно отстранување од
натпреварот, согласно членот 56.1, службените лица:

Замениците (играчи) на КК „ПЕЛИСТЕР“, Ѓуроски С., Пајиќ П. Најдовски Д., Хаугтон Д.,
Трајковски Г. и Крстајиќ С. се казнуваат со парична казна од 5.000 денари за секој
поединечно, и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

Помошникот тренер на КК „ПЕЛИСТЕР“, Дејан Илиевски се казнува со парична казна од
5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига,

Техничкиот раководител на КК „ПЕЛИСТЕР“, Димитар Богоевски се казнува со парична
казна од 5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

Службениот претставник на КК „ПЕЛИСТЕР“, Мартин Јовановски се казнува со парична
казна од 5.000 денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

Физиотерапевтот на КК „ПЕЛИСТЕР“, Јован Боглев се казнува со парична казна од 5.000
денари и право на настап во следното 9 коло Супер лига.

ОБРАЗЛОЖЕНИЕ:
На натпреварот одигран на 15.05.2021 година помеѓу екипите на КК „ГОСТИВАР“ и КК „ПЕЛИСТЕР, по
увидот од службената документација од натпреварот утврдено е дека:

За време на прекинот во четвртата (4) четвртина, 6:56, дел од навивачите навредливо се обратиле
кон противничкиот играч Малешевиќ кој влегол во вербален дуел со истите и заработил Техничка
Грешка (ТГ).

Во овој момент, многубројни меки и тврди предмети биле фрлени на теренот и околу клупите и
записничката маса од кои неколу паднале на клупата на гостинската екипа КК „ПЕЛИСТЕР“, при што
бил погоден со пластично шише тренерот на истата, Илиевски М. кој паднал на подот. После кратката
интервенција, истиот се подигнал и влегол во вербален дуел со публиката, при што ја турнал клупата
и заштитната ограда на истата.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 42 минути

Мајка пријавила напад врз синот од соученик во гостиварско училиште

Македонијапред 2 часа

Македонските граѓани може да патуваат со лични карти за Босна и Херцеговина

Гостиварпред 2 часа

Фатен малолетник во Гостивар кој украл „пежо 306“

ИЗБОРИ 2024пред 3 часа

Османи собра 10.000 потписи, Димитриевски има 8.400, Таравари 7.513, Ванковска 6.237…

Македонијапред 4 часа

Нема да се продолжува мерката за гарантирани цени

Вестипред 4 часа

Тексас продолжува да ја гради бариерата на границата со Мексико

Занимливостипред 5 часа

Ако сте им гости, Балканците ќе ве најадат и напијат, кај Скандинавците масата празна

Видео емисиипред 17 часа

Емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ – Гости: Живка Ѓурчиновска и Г‘зиме Фејзи | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Спортпред 20 часа

Македонските кошаркари од 18 часот во Сосновиец ѝ гостуваат на Полска

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Гостиварпред 4 недели

Баба Нада со 90 години е најстар жител на Зубовце, денес пречека добри гости во домот

Македонијапред 2 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена