Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар ќе го нападне и ТФТ Скопје, почеток 19 часот

Објавено

на

По победите над вицешампионот Пелистер и актуелниот шампион МЗТ Скопје, екипата на КК Гостивар денеска го пречекува и актуелниот освојувач на куп-трофејот ТФТ Скопје.

Гостиварци имаат отворање на сезоната како само може да посакуваат, двете победи против најголемите фаворити за врвот на табелата се добар показател дека овој состав може да се носи со најсилните во лигата. Грузиецот Корсантиа и американецот Пипкинс заедно имаат постигнато точно половина од вкупниот број поени во двата натпревари, истакнувајќи се како нови носители на играта во бело-синиот табор.

ТФТ Скопје има еден пораз и една победа во новата сезона, екипата од Тафталиџе загуби од МЗТ Скопје, а го совладаа Чаир 2030. И составот на Боро Смилковски претрпе драстични измени во споредба со минатата сезона, во која остварија историски успех освојувајќи го кошаркарскиот КУП. ТФТ Скопје сезонава играше квалификации за кошаркарската лига на шампиони, учесник е во АБА2 натпреварувањето.

Во меѓусебните пресметки овие две екипи имаат одиграно седум дуели, КК Гостивар има 4, ТФТ Скопје 3 победи.

Осмиот дуел започнува во 19 часот, во живо на интернет натпреварот може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена