fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

КК Гостивар ќе игра за титула! Совладан и Кожув 84:72

Објавено

на

Кошаркарите на Гостивар и математички обезбедија учество во финалната завршница во борбата за титула. Совладувајќи го вечерва Кожув во Младост со резултат 84:72.

„Бело-сините“ одиграа одличен натпревар против петопласираната екипа на табелата, од самиот почеток на натпреварот наметнаа игра за која противникот немаше одговор. Почетните 10:1 беа само најава за убедливата победа за која придонесоа сите играчи на теренот.

Тенксли Ефианаи со 23 поени ги предводеше Гостиварци, Александар Костоски постигна 20 поени, од кои повеќе од пола во последните 5 минути кога погоди 4 тројки во серија, имаше и 10 асистенции. Џо Фурстинер запиша 15 поени и 14 скокови, Тасоски 9, Ре.Димитриески 8, Сегариќ 6 и Димчески и Стефаноски по 2 поени.

Кај гостите најрасположен беше Кешар кој постигна пола од поените на екипата 35.

Со оваа победа КК Гостивар се врати на третата позиција и веќе во четврток во Младост ќе гостува вториот тим од Гевгелија, Блокотехна.

Сподели:
Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување во полог:

- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Монтенегро ДОО Гостивар
- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

СЛЕДЕТЕ нè на FACEBOOK

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!