fbpx
Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар – Куманово денеска од 18 часот

Објавено

на

Кошаркарките на Гостивар, денеска од 18 часот ја пречекуваат екипата на Куманово. Ова е одложен натпревар од 2-то регуларно коло, кое поради ковид пандемијата не се одигра.

Кумановци со 6 одиграни натпревари се наоѓаат на 7. позиција на табелата со скор од 4 победи и 2 порази. Ги совладаа екипите на Вардар, Црн Дрим, МЗТ 2 и ТФТ Скопје. Загубија од Пелистер и Академија ФМП. Куманово сезонава се натпреварува и во БИБЛ лигата каде бележи скор од 3 победи и 4 порази. Избраниците на Мирковски важат за традиционално незгоден противник на гостиварци.

КК Гостивар во денешниот дуел влегува после победата над МЗТ 2, пред 4 дена. Со која имаат скор од 4 победи и 3 порази и моментално се наоѓаат на 5. позиција на табелата. Во последните 11 официјално одиграни натпревари помеѓу овие две екипи кумановци имаат 6, гостиварци 5 победи.

Овој натпревар требаше да се игра во Куманово, но поради проблемите со спортската сала во овој град, КК Гостивар прифати промена на термините со тоа што вечерва и официјално ќе бидат домаќин.

Натпреварот се игра без присуство на публика.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!