Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

КК Гостивар со победа стартуваше во Првата лига

Гостиварци „изненадија“ на стартот на прволигашката авантура. Фени Индустри потклекна во тврдината „Јасмин“, во првиот натпревар на гостите во премиерната македонска конкуренција (92:96).

Гостивар водеше по првиот период (21:25), имаше позитива и на полувремето (24:25), во трета четвртина домашните се вратија во игра (24:17), но пресуди последната во која што новајлиите во првата лига едноставно не сакаа да ја пропуштат шансата што им се укажа (23:29).

Во редовите на гостинската екипа се истакнаа повеќе играчи, со порамномерно распределен учинок во екипата на Марјан Србиновски. Тодоровиќ (5 скока) и Сегариќ (10 асистенции) со по 18 поени, Зекири со 16, Робев со 14, Тасовски со 13 и Димчевски со 11 поени.

 

Сподели:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!