fbpx
Поврзи се со нас

Спорт Гостивар

КК Гостивар победи во Куманово (79:91)

Кошаркарите на КК Гостивар во возбудлив натпревар ја совладаа екипата на Куманово, во Куманово со резултат 79:91.

Домаќините одлично го отворија натпреварот, успаа за 10 минути да уфрлат 30 поени, наспроти 18 на гостите од Гостивар. За во вториот период гостиварци да сватат дека победата не може да дојде сама и заиграат како се очекува од оваа екипа, пред се во одбраната дозволувајќи му на противникот да постигне само 13 поени. На полувреме се замина со резултат 43:40.

Ефикасното прво полувреме беше само загревање за возбудливата и квалитетна кошарка која актерите на двете екипи ја прикажаа во вториот дел. Вистинска брканица и борба за секој поен беше во третиот период надмудрувајќи се под обрачите, каде кошаркарите на Гостивар на три минути пред истекот на 3/4 за прв пат го презедоа водството, периодот им припада на гостите 18:26. Во последната четвртина гостиварци веќе го контролираа натпреварот, наметнаа свој стил на игра кој го одржаа до крај на натпреварот, обезбедувајќи ја победата и второто место на табелата.

Ѓорѓе Џелетовиќ успеа да ја освои титулата најдобар стрелец кај гостите, иако сите поени ги постигна во вториот дел. Одличен натпревар одиграа Ентони Лее, Малком Армстед и Ивица Димчевски сите запишувајќи по 14 поени. Доналдсон постигна 11, Костоски запиша 9 поени, 10 асистенции и 5 скока, Штерјов 8 и Тасовски запша 6 поени и 7 скокови.

Кај домаќините најрасположен беше Марковски кој со 19 поени беше најдобар стрелен на натпреварот.

Следниот викенд КК Гостивар ќе ја пречека екипата на Пелистер.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!