Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар пред празни трибини денес ја отвора сезоната против Пелистер

Објавено

на

На самиот почеток од првенството, на гостиварската публика им се скрати задоволството во живо да ја следат премиерата во Првата македонска кошаркарска лига во новата сезона која претстои 2022/2023. Да потсетиме, гостиварци беа казнети на два натпревари без домашна публика поради инцидентот токму со Пелистер минатата сезона.

КК Гостивар тивко влегува во овој дуел и воопшто во сезоната, но се тоа е дозволиво после 4 месечната пауза без прволигашка кошарка. Гостиварци имаа одличен подготвителен период, добија 5 од шестте подготвителни натпревари, максимално го искористија преодниот рок, создавајќи скоро сосема нов ростер и нов кормилар на клупата Љупчо Малинков, кои ќе треба да продолжат да носат нови победи и радост за гостиварската публика.

Максим Митевски, Андреј Маслинко, Лувејн Пипкинс, Мајкл Стедмен, Ѓорги Корсантиа се новите имиња во Гостивар, заедно со Виктор Ефремовски, Роберт Димитиевски, Ренато Димитриевски, Тома Стојаноски и новиот капитен Војче Лефкоски го формираат тимот за новата сезона.

И вице-шампионот Пелистер во денешниот дуел ќе влез со поприлично изменет состав во споредба со минатата сезона во која успеаа на КК Гостивар да му нанесат 3 порази од 4 одиграни натпревари. Од стандарните играчи останаа Стајиќ, Младеновски и Караџовски, а се засилија со Донован Доналдсон, Сеад Хаџифејзовиќ, Донте Карутерс, Оливер Двојаковски, Недим Мустафица, Иван Сапунџиев, Александар Јовановски и Мартин Ристевски, тренер Марјан Илиевски.

Битолчани повторно ќе настапуваат и во АБА2 лигата, како и минатата амбициите за сезонава се да завршат на самиот врв.

Статистиката од меѓусебните пресметки на овие два прволигаши сеуште е на страна на „бело-сините“ од последни 11 одиграни средби КК Гостивар има 6, а КК Пелистер 5 победи.

Натпреварот и преносот во живо на интернет започнуваат од 18 часот, дуелот може да го следите ТУКА.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Занимливостипред 7 часа

Уште еден град во Италија нуди парична помош за населување

Гостиварпред 9 часа

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Македонијапред 13 часа

Ковачевски: Северна Македонија ќе има парламентарни избори во 2024 година

Македонијапред 14 часа

Запленети 12 килограми екстази со вредност од 200 илјади евра

Спортпред 15 часа

СП2022: Одбележани две години од смртта на Марадона

Македонијапред 16 часа

Новини во платежната сфера од 1 јануари

Македонијапред 17 часа

Конкурс за стипендии за редовни студенти Роми

Занимливостипред 19 часа

Најбараните имиња за бебе во светот за 2022 година

Здравје и убавинапред 1 ден

Ракот на простата најчесто заболување кај мажите, успешно може да се излекува со рано откривање

Гостиварпред 2 дена

Возило удрило во тротинет на улица во Гостивар, девојче е тешко повредено

Македонијапред 2 дена

Нуредини: Ќе овозможиме Попова Шапка да стане реномиран ски-центар како што заслужува

Гостиварпред 2 дена

Приведени двајца гостиварци, противправно сe вселиле во станбен објект

Вестипред 2 дена

Во САД одобрен најскапиот лек во светот, еден третман 3,5 милиони долари

Здравје и убавинапред 2 недели

„Сокче од морковче“… дознајте кои се огромните придобивки

Македонијапред 2 недели

Празник посветен на Светите Козма и Дамјан

Гостиварпред 1 недела

Гостивар ќе има Центар за дијаспора, поддршка за иселениците и очекувања за инвестиции

Гостиварпред 4 дена

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода

Гостиварпред 6 дена

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Ева Дејановска од Гостивар првонаградена за поетска творба на Детските Рацинови средби

Гостиварпред 1 недела

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Гостиварпред 2 недели

Основците зад шаховска табла – Општински турнир во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Оглас за 3 вработувања во болницата во Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 1 недела

По триумфот на „Stage“, гостиварецот Анди патува на Светското првенство во танцување

Гостиварпред 2 недели

Ова се најдобрите ученици шахисти на општинскиот турнир во Гостивар

Спортпред 3 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 4 недели

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 1 месец

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 3 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 3 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 6 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена