Поврзи се со нас

Вести

КК Гостивар реди победи – совладан и Пелистер (79:91)

Објавено

на

Три натпревари – три победи за повратникот во елитата Гостивар. По Фени и Кожув, Пелистер е на списокот на екипите кои гостиварци ги победија на стартот од сезоната. Во Битола, четата на Марјан Србиновски славеше со 91:79 и остана во кругот на екипи со максимален ефект по првите три кола.

И покрај поразот Пелистер, со новите американски засилувања се претстави во солидно издание, особено во првото полувреме. Гостивар речиси постојано беше во водство, но најмногу со осум поени разлика по што следуваше одговор од битолчани. На големата пауза се замина со 39:38 за Гостивар што најавуваше драматична борба до самиот крај.

Во 23. минута резултатот беше израмнет (47:47), но потоа дојде периодот кој имаше многу важна улога во врска со прашањето околу победникот. Тасовски со осум, Робев со три и Сегариќ со два поени се погрижија за серија од 13:0 по што Гостивар поведе со 60:47. Во последниот период Пелистер се доближи на 66:67, но уште една серија од 8:0 стави крај на сите дилеми.

На Пелистер му остана утеха дека го имаше најдобриот играч на натпреварот, новиот член на тимот Луис Роберт кој постигна 40 поени. Гостивар немаше таков индивидуалец, но победи како колектив чиј предводник беше Сегариќ со 20 поени.

Во соработка со:
Basketball.mk

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена