Поврзи се со нас

Гостивар

КК Гостивар се огласи за заминувањето на Костоски од тимот

Објавено

на

  Македонскиот кошаркарски прволигаш Гостивар, вечерва преку соопштение ги објасни причините за заминувањето на нивниот плејмејкер Александар Костоски.

  • Во врска со денешните случувања поврзани со КК Гостивар, должни сме да ја изнесеме голата вистината поврзана со тие случувања. Најпрво да се обратиме до порталите кои трчајќи да пласираат ексклузивна вест, го заборавија основното правило да ја исконтактираат и слушнат и другата страна, па кој како наслушнал така си пишува. Кошарка во Гостивар се игра скоро 7 децении, и низ сите тие години со разни подеми и падови гостиварскиот клуб го краси чудесна магија, кој никој до сега не може да ја објасни, привилигија, која за наша радост припаѓа само на Гостивар и гостиварци. Клуб кој го одликуваат чесност, храброст, фер плеј и големо срце. Врз тие вредности изграден е и денешниот КК Гостивар. Во врска со играчот Александар Костоски, кој на изненадување на сите на само еден ден пред почетокот на подготовките, што е крајно непрофесионално побара едностран раскин на двогодишниот договор кој го имаше со клубот, иако добро се познати строгите правила на ФИБА за играч под договор, му дозволивме да го образложи неговото барање. Причината како и е наведено во писмената Молба за раскин е од лични, семејни (непрофесионални) причини, нешто за кој никој никому нема право да суди, за што е потпишан условен раскин, со посебна клаузула. Дали некој ќе ја злоупотреби целата ситуацијата, или ова е смислено сценарио останува да покаже времето и совеста на актерите. Што се однесува до нашата публика и спортската јавност, со сигурност може да кажеме дека КК Гостивар е клуб кој нема да ги разочара своите навивачи, голем број на играчи годиниве наназад поминаа низ клубот барајќи си ја „среќата“ во Гостивар, така ќе биде и во иднина, уште многу играчи ќе идат и ќе си одат, но магијата останува тука, засекогаш! Во ова време-невреме единствена обврска и мисија на денешниот КК Гостивар е да се пренесе кошаркарскиот клуб Гостивар без ниедна црна дамка на идните генерации, промовирајќи ги вистинските вредности, зачнати пред 70 години, се разбира со што е можно повеќе радосни моменти и победи, стои во соопштението на КК Гостивар.

  Претходно, во текот на денот, Костоски се заблагодари на управата на клубот, стручниот штаб и навивачите, за како што истакна, убавите моменти во неговиот тригодишен престој во Гостивар.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 3 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 4 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 7 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 9 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 11 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 12 часа

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 14 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 15 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 1 ден

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 1 ден

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 1 ден

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 1 ден

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 1 ден

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 1 недела

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 4 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!