Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар сезоната ја започнува против Пелистер во „Младост“

Објавено

на

Денеска во македонската куќа на кошарката на заеднички состанок со претставници на раководството на федерацијата и Здружението на прволигаши, се изврши ждрепката на броеви за распоредот на натпреварите во Првата кошаркарска лига за претстојната сезона 2022/2023.

Екипата на КК Гостивар сезоната ќе ја започне на домашен терен, во 1-то коло ќе ја пречека екипата на Пелистер од Битола. Во 2-то коло КК Гостивар ќе гостува на МЗТ Скопје, во 3-тото коло, ја пречекува екипата на ТФТ Скопје, а во 4-то коло ќе се сретне со Работнички.

Потсетување, гостиварци беа казнети на два натпревари без домашна публика поради инцидентот со Пелистер минатата сезона, што значи овогодинешниот прв дуел, во првото коло, токму помеѓу овие две екипи ќе се игра пред празни трибини.

Почетокот на првенството е предвидено да стартува во првиот викенд во октомври. После регуларниот дел во кој по два пати ќе се пресметаат „секој со секого“, следува веднаш нокаут фазата по систем 1-8, 2-7, 3-6, 4-5.

На денешниот состанок претседателот на КК Гостивар, Стојмир Дејановски е избран за нов претседател на Здружението на кошаркарските прволигаши во Македонија.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена