Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар убедлив против ТФТ Скопје 89-75

Објавено

на

Кошаркарите на Гостивар синоќа ја запишаа петтата своја победа сезонава, триумфирајќи со 89-75 во 7. коло од Првата македонска кошаркарска лига против ТФТ Скопје.

Доста израмнето прво полувреме беше видено вчера во Младост во Гостивар, во кое гостите во поголемиот дел имаа предност се до финишот кога домашните го презедоа водството. Петте поени предност на полувремето (47-42), гостиварци знаеја да ги одржуваат и постепено зголемуваат низ второто полувреме за на крајот и убедлива победа од 14 поени разлика (89-75).

Ијасу Ворку имаше одличен натпревар со 22 поени и 11 асистенции, Тодоровиќ запиша 20 поени, Дејли 16, Ефремовски и Силаџи по 10, Јанески 9, Ре.Димитриевски 2 поени. Кај гостите од Тафталиџе Бродвеј имаше 19. Костоски 13 поени.

Гостивар сега е на второто место на табелата со скор 5-2, пред ТФТ кој исто така има скор 5-2. Во следната рунда КК гостивар му гостува на МЗТ Скопје.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Следете нè и на Facebook

Македонијапред 45 минути

Акциски контроли во локали низ земјава и вчеравечер, приведени лица за оружје

Гостиварпред 2 часа

Затруени кучиња ноќеска во Гостивар

Верувале или не ?!пред 15 часа

Верувале или не ?!

Гостиварпред 17 часа

Физичка пресметка пред фирма во Гостивар

Македонијапред 21 час

Внимателно со споделување лични податоци, има многу злоупотреби

Технологијапред 22 часа

Како да препознаете скриена камера со мобилниот телефон?

Гостиварпред 1 ден

Полиција, пазарна и УЈП во контроли низ угостителските објекти

Македонијапред 1 ден

Почна исплатата на студентските стипендии и субвенционираниот оброк

Македонијапред 1 ден

Средба на новинари од Полог и полицијата за подобра соработка и безбедност на медиумските работници

Занимливостипред 1 ден

Глечер голем колку Лондон се отцепи од Антарктикот

Македонијапред 2 дена

Алијанса за Албанците формираше преговарачки тим за влез во Влада

Гостиварпред 2 дена

Напад од куче скитник во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Гостивар-град на културата и соживотот, премиера на тријазичен документарец

Занимливостипред 7 дена

Речениците на Толстој ја откриваат тајната на среќен живот: Најголемите вистини се наједноставни

Занимливостипред 2 недели

Како се прават најдобрите кубански цигари – Отмена арома на луксузот

Гостиварпред 2 недели

Се потсетуваме, најсреќните на Водици во Гостивар кои го извадија крстот од Вардар

Македонијапред 2 дена

Србите го слават Свети Сава – Национален празник на српската заедница во земјава

Гостиварпред 1 недела

Роберт Исаиловски го извади крстот положен во Вардар на Богојавление во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Бејта: Артан и Талат во соработка со Валдет наредија да се разреши Јакупи од директор на болницата во Гостивар незаконски

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Македонијапред 2 недели

Силен земјотрес близу Тирана, почувствуван во Македонија

Гостиварпред 2 недели

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Гостиварпред 1 недела

Државјанки на Украина и Албанија приведени во локал крај патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 6 дена

Загрижувачки состојби! Во Гостивар 130 разводи минатата година

Гостиварпред 7 дена

Маж во ПС Гостивар ја пријавил сопругата за исчезната

Гостиварпред 2 недели

Србинка приведена во Гостивар, немала регулиран престој

Гостиварпред 1 недела

Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2023

Гостиварпред 3 недели

Бадникова поворка 2023 во Гостивар-Ангелчињата ги стоплија срцата на христијаните

Гостиварпред 4 недели

ФОТО ВЕСТ: Гостивар последната вечер во оваа година

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 3 месеци

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 3 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 4 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 4 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 5 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 5 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 6 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 6 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена