Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар успеа да ја совлада екипата на Чаир 89-84

Објавено

на

Екипата на КК Гостивар по два врзани порази, вчера со крајно борбена игра успеа да ја совлада екипата на Чаир 2030, во натпреварот од 7. коло во Првата македонска кошаркарска лига.

Натпреварот имаше две различни полувремиња првото кое им припадна на гостите од Скопје добивајќи го првиот период (16-24), вториот заврши изедначено (20-20), на полувреме да заминат со предност 36-44.

И второто кое им припадна на домашниот тим, надобриот период играчите на КК Гостивар го имаа во третата четвртина која ја добија со 10 поени разлика преземајќи го водството. Во последниот квартал домаќините стигнаа и до двоцифрена предност, но чаирчани, сепак, направија драма, се доближија на 86-84 на минута пред крајот, но потоа Вензант погоди за +4 и стави точка на мечот 89-84.

Корбет од Чаир 2030 со 36 поени и 17 скока беше убедливо најдобар поединец на мечот, Инграм кој ги одигра сите 40 минути за КК Гостивар постигна 26 поени.

Гостиварци од 7 одиграни натпревари имаат збир од 3 победи и 4 порази.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 2 недели

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 4 дена

Изменет режим на сообраќај на патот Тетово-Гостивар, ќе трае 6 месеци

Гостиварпред 2 недели

Семејна драма во гостиварско: Родителите се расправале, па синот го повредил таткото со нож

Спортпред 11 часа

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 5 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 6 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена