Поврзи се со нас

Спорт

КК Гостивар вечерва против Феникс за одбрана на 4 позиција

Објавено

на

Викендов се игра последното 22. коло од регуларниот дел во Првата македонска кошаркарска лига. Познати се сите патници во Плеј-оф и Плеј-аут завршницата, од неколку дуели само зависи конечниот изглед на табелата.

Денешниот напревар помеѓу КК Гостивар и Феникс 2010 е токму еден од тие дуели, на гостиварци потребна им е победа за да ја задржат 4. позиција, односно предноста од домашен терен во четвртфиналето од ТОП 8 фазата во која веќе е закажаа пресметка со екипата на Работнички. Додека на Феникс потребна му е победа за да го задржи 6. место. И за двете екипи постојат други комбинаторики, но таму зависат од исходот на други натпревари.

КК Гостивар сезонава двапати загуби од екипата на Феникс, во првиот дел од сезоната (84-66) и во КУП натпреварувањето (70-72), Феникс 2010 е подобар и во вкупниот збир од досегашните дуели на овие две екипи со 4 победи, наспроти 2 на гостиварци.

Натпреварот се игра во Спортската сала Младост од 19 часот, во живо може да го следите ТУКА.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 2 недели

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 1 недела

Филмско разбојништво во атар на Чегране, украдени над 500 кг. марихуана од фабрика за канабис

Гостиварпред 2 недели

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 2 недели

Лишен од слобода 51-годишен гостиварец поради физички напад врз неговата вонбрачна партнерка

Гостиварпред 4 недели

Гостиварец измамен од „бизнисмен“ од Скопје за 2000 евра

Гостиварпред 3 недели

Тамара Грујеска во пресрет на Јуниорски Евросонг: Со нетрпение го чекам настапот во Ница, ќе дадам максимум од себе

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 6 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена