Поврзи се со нас

Здравје и убавина

Клик по клик не‘ води кон дигитален стрес – најновата мака на современиот човек

Објавено

на

Не можеме да негираме дека технологијата подобри многу аспекти од нашите животи. Ние сме на само еден клик од бесконечен пристап до информации, новости, забава, лекари и многу повеќе. Меѓутоа, тој бесконечен пристап е токму тоа – бесконечен. И сето ова може да доведе до дигитален стрес – нов термин за не толку нов проблем со кој се соочуваат многу луѓе.

Всушност, дигиталниот стрес ги опфаќа чувствата на стрес, анксиозност и преоптоварување што може да се појават поради фактот што сè повеќе се потпираме на дигиталните технологии.

Во денешно време е исклучително тешко да се спречи и избегне овој вид на стрес. Зошто?

Премногу информации

Со постојаниот проток на информации и известувања кои ги добиваме преку различни дигитални платформи и сервиси, многу е тешко да се остане надвор од протокот на настани. Ова нè доведува до дигитален мултитаскинг. Ова е, на пример, кога одговарате на е-пошта додека истовремено се движите низ социјалните мрежи или пишувате пораки на телефонот.

Страв од пропуштање

За жал, нема копче за пауза на доводот на Инстаграм. Социјалните медиуми особено можат да создадат чувство на притисок да се биде во тек со најновите вести и настани.

Одвојување од сегашниот момент

Сите сме свесни дека е нездраво да се троши премногу време на социјалните мрежи, но се чини дека фидот едноставно не повикува да бидеме секогаш онлајн преку колоритните содржини. Ова само по себе може да доведе до стрес бидејќи не можете да се префрлите на офлајн режими и да станете свесни и присутни во сегашниот момент.

Како да се справите со дигиталниот стрес?

Дури и ако сте свесни дека зависноста од технологија влијае на вашето ментално здравје, речиси е невозможно целосно да го избегнете дигиталниот стрес. Но, можно е да се управува, а еве и како:

Поставете граници и правете паузи

Поставете одредено време во текот на денот кога нема да користите дигитални уреди. На пример, за време на оброците и пред спиење.

Без разлика дали се работи за работа или задоволство, можете да се водите по правилото 20-20. По секои 20 минути гледање во екранот, направете пауза од 20 секунди и погледнете во далечен предмет за да го намалите напрегањето на очите. Можете да го вежбате и правилото 50-10, односно по 50 минути пред екранот да направите 10-минутна пауза за да одите и да се истегнете и раздвижите.

Приспособете ги известувањата

Експертите предлагаат да ги вклучите само оние известувања од апликациите кои ви се неопходни. Ова може да помогне да се создаде посвесен однос со технологијата.

Грижата за себе треба да биде приоритет. Вежбањето, внимателноста, медитацијата, спиењето и негувањето на односите надвор од онлајн светот ќе го подобрат вашето целокупно здравје и ќе го намалат нивото на стрес.

Вежбајте внимателност

Избегнувајте мултитаскинг. Наместо тоа, фокусирајте се на она што го правите и завршете ги задачите една по една. Ова може да ви помогне полесно да ги препознаете знаците на дигитален стрес и да направите пауза кога ќе почнете да се чувствувате преоптоварени.

Користете филтри или очила за сина светлина

Сината светлина што ја емитуваат екраните може да го наруши режимот на спиење и да предизвика замор на очите. Користете филтри или очила што ја блокираат сината светлина за да ги намалите штетните ефекти.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 7 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 8 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 10 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 12 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 13 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 14 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 16 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 17 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена