Поврзи се со нас

Гостивар

Книгите во карантин, па пак на полица – во библиотеката во Гостивар има нови правила

Објавено

на

Заштитата од коронавирус станува приоритет и за установите кои делуваат во областа на културата. Во тој правец промени има и во работењето на градската библиотека во Гостивар. За да се најдат повторно на полица и да може да се издаваат, книгите вратени од читатели најпрво мора да поминат три дена во карантин. Раководството на гостиварскиот Центар за култура, во чиј склоп функционира библиотеката оваа пракса ја презело по светски примери, за да ги заштити читателите, со оглед на сознанијата дека коронавирусот може извесно време да се задржи на хартија.

Библиотеката извесно време беше и затворена, но сега веќе има воспоставено нормален тек на работа.

„Библиотеката сега функционора на начин што книгите кои ги враќаат нашите членови, задолжително се оставаат во карантин три дена, пред да може повторно да се позајмуваат. Интересот за читање, за среќа не се изгуби кај нашите читатели, и тие што го сакаат пишаниот збор и ја негуваат културата на читање, доаѓаат и земаат книги. Се разбира притоа се почитуваат општите мерки на заштита: носење маски, дезинфекција и ред во влегувањето внатре со одржување на растојание. Во изминатиот период го имаме збогатено и книжниот фонд со нови наслови популарна литература на албански и на македонски јазик“, вели Ход Мифтари, директор на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар.

Пандемијата го диктира и организирањето на културните настани воопшто, како изложби, театарски претстави, промоции и слично. Центарот во Гостивар во текот на месеците кога имаше карантини и полициски час, направи напор да не се заборават културните вредности, преку неколку онлајн настани. Се организираа концерти и проекции кои публиката можеше да ги следи преку интернет.

Градската библиотека во Гостивар, инаку е една од најстарите во земјава, а за читателите на располагање има над 65.000 наслови на книги од секаков вид на литература.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 час

Врнежи од дожд утре и во петок

Гостиварпред 3 часа

Го соблекле, му го пребарувале возилото и заминале…несекојдневен случај во гостиварско

Гостиварпред 4 часа

Gostivarpress.mk домаќин на ученици-млади новинари од ООУ „М.К.Ататурк“

Гостиварпред 6 часа

Гостиварец задржан во полиција по пријава за напад врз сопругата

Македонијапред 6 часа

Уставен го укина делот „националност“ во Законот за матична евиденција

Вестипред 7 часа

Шојгу: Во „специјалната воена операција“ загинаа над 444.000 украински војници

Гостиварпред 9 часа

Демнат крадци! СВР Тетово советува: Заклучувајте ги автомобилите и не оставајте вредни предмети на седиштата

Македонијапред 9 часа

Од понеделник исплата на субвенциониран студентски оброк на неделно ниво

Здравје и убавинапред 10 часа

Зошто е корисно редовно да се консумира киселото млеко?

Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена