Поврзи се со нас

Забава

„КОДА“ го доби „Оскарот“ за најдобар филм – „Дина“ со најмногу статуетки

Објавено

на

Филмот „КОДА“, каде што глумат неколку лица со оштетен слух, е филмот на годината на годинашното доделување на „Оскарите“. Освен главното признание за најдобар филм, глумецот Трој Коцур стана второто лице со оштетен слух во историјата воопшто – добитник на „Оскар“ (споредна улога), точно 35 години по неговата колешка од новиот филм – Марли Матлин, а пак Сијан Хедер ја доби статуетката за прилагодено сценарио.

Научнофантастичната сага „Дина“, од американската Академија за филмска наука и уметности доби најмногу – шест „Оскари“ од можни 10 номинации, меѓу кои и одличјата за монтажа, визуелни и звучни ефекти.

„Оскарот“ за главна женска улога отиде кај Џесика Честејн, за филмот „Очите на Теми Феј“. Ова е прв нејзин „Оскар“.

Вил Смит пак, го доби своето прво вакво одличје за најдобар глумец за улогата во „Кралот Ричард“, па во говорот, со солзи, сепак говореше за љубовта меѓу луѓето – посебно меѓу „својот народ“, наспроти омразата и нетрпеливоста.

Признанието за најдобар режисер отиде кај Џејн Кемпион за „Моќта на кучето“. Филмот доби само еден „Оскар“ од рекордните 12 номинации.

За најдобра женска споредна улога е прогласена Аријана Дебоуз („Приказната од Западната Страна).

Најдобар филм од неанглиско говорно подрачје е „Вози го мојот автомобил“ (од Јапонија).

Најдобра филмска песна е „No time to Die” во изведба на Били Ајлиш за истоимениот филм „Џејмс Бонд 007: Не е време за умирање“.

Најдоброто оригинално сценарио го има филмот „Белфаст’, режиран и напишан од Кенет Брана.

Најдобар анимиран филм е „Енканто“.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Што, како, каде?!пред 4 недели

Fast food ‘Smile’ нова сендвичара во Гостивар која ги развеселува сите сетила

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се одбележат 100 години од раѓањето на еден од најголемите херои на Македонија, Чеде Филиповски – Даме

Гостиварпред 4 недели

Здружението „Д-р Трајче Нешковски“ и Општина Гостивар заедно за поддршка на децата со попреченост

Гостиварпред 4 недели

Протест на пензионери во Гостивар: Не може да се опстане со 10-12 илјади денари пензија!

Гостиварпред 4 недели

Семејството е во криза, се‘ повеќе разводи во Гостивар, бракови се растураат како кула од карти

Гостиварпред 1 недела

Потресувачки случај на самоповреда и напад во семејство во гостиварско, четири лица пренесени во болница

Гостиварпред 4 недели

Полицијата на средба со ловечките друштва од Гостивар, Чегране и Врапчиште

Гостиварпред 7 дена

Гостиварката Тамара со број 6, почна гласањето за Јуниор Евросонг

Гостиварпред 3 недели

Во еден по полноќ во Гостивар приведена девојка оти нарушила ред и мир

Гостиварпред 3 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 3 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 4 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 4 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 4 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 4 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 5 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 5 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Advertisement
.

Популарно изминативе 100 дена

Вести

“KODA” fitoi “Oscar” për filmin më të mirë – “Dina” me më shumë statuja

Објавено

на

“KODA”, ku luajnë disa persona me dëgjim të dëmtuar, është filmi i vitit në “Oscar” të këtij viti. Përveç të qenit çmimi kryesor për filmin më të mirë, aktori Troy Kotsur u bë personi i dytë me dëgjim të dëmtuar në histori që fitoi një Oscar (rol dytësor), saktësisht 35 vjet pasi koleges së tij në filmin e ri Marley Matlin, kurse Sean Heather morri statujën për skript të përshtatur.

Saga fantastiko-shkencore “Dina” nga Akademia Amerikane e Arteve dhe Shkencave të Filmit mori më së shumti – gjashtë Oscar nga 10 nominime të mundshme, duke përfshirë montazhin, efektet vizuale dhe zanore.

“Oscar” për rolin kryesor femëror shkoi për Jessica Chastain, për filmin “The Eyes of Temi Faye”. Ky është “Oscar”-i i saj i parë.

Nga ana tjetër, Will Smith e mori çmimin e tij të parë të tillë si aktori më i mirë për rolin e tij në “King Richard” dhe në fjalimin e tij, me lot, ai foli për dashurinë mes njerëzve – veçanërisht midis “popullit të tij”, në kundërshtim ndaj urrejtjes dhe intolerancës.

Çmimi për regjinë më të mirë shkoi për Jane Campion për filmin “The Power of the Dog”. Filmi fitoi vetëm një Oscar nga një rekord prej 12 nominimesh.

Aktorja më e mirë në rolin kryesor është Ariana Debussy (The West Side Story).

Filmi më i mirë jo-anglez është “Drive My Car” (nga Japonia).

Kënga më e mirë e filmit është “No time to Die” e realizuar nga Billy Aylish për filmin me të njëjtin emër “James Bond 007: No Time to Die”.

Skenari më i mirë origjinal është “Belfast”, me regji dhe skenar nga Kenneth Branagh.

Filmi më i mirë i animuar është “Enkanto”.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Тема: ПЕНЗИОНЕРИ | Гостинка: Живка Матевска

Популарно изминативе 100 дена