Поврзи се со нас

Деца Родители

Кога децата престануваат да веруваат во Дедо Мраз?

Објавено

на

  Како што се ближат новогодишните празници се редат лампиони и сијалички кај елките, така се зголемува нивото на еуфорија и радост, како кај семејствата кои имаат мали деца, така и кај оние возрасни кои сѐ уште се деца во срцата. И тогаш, додека минувате време со семејството и ја декорирате елката и домот, ја слушате „Have yourself a Merry Little Christmas“ од Sinatra и пиете топло чоколадо, не можете, а да не се запрашате „Зошто престанав да верувам во Дедо Мраз?“

  Веројатно затоа што сте добиле удар од реалноста. Па така, бидејќи децата,кога тогаш, ќе го добијат тој удар од реалноста, можеби треба да ги оставиме да уживаат во своето прекрасно бесознание и да направиме да се радуваат на Дедо Мраз што подолго.

  Едно истражување на психологот Jacqueline Wolley од Универзитетот во Тексас, го разгледува прашањето на која возраст децата престануваат да веруваат во Дедо Мраз. Резултатите покажаат дека децата над возраст од околу 5 години веќе не веруваат во дедото со долга бела брада. Нејзиното истражување е слично со истражување направено во 1978 година каде 85% од децата на 4 годишна возраст, но 65% од децата на 6 годишна возраст веруваат во Дедо Мраз.

  Вчудоневидувачки е фактот дека кога возрасните биле прашани, кога тие престанале да веруваат во Дедо Мраз, одговорот означувал значајно поголема возраст. Истражувањето покажува дека 85% од возрасните верувале, но просечната возраст на која престанале да веруваат во постоењето на Дедо Мраз е 8 години.

  Бидејќи реалноста е таква каква што е, на сите понекогаш ни е потребна малку „магична прав“ за да не залажува дека ако бидеме доволно добри, некој ќе не награди за тоа. Па така, бидејќи децата,кога тогаш, ќе го добијат тој удар од реалноста, можеби треба да ги оставиме да уживаат во своето прекрасно бесознание и да направиме да се радуваат на Дедо Мраз што подолго.
  Еве неколку начини како да го направите „доаѓањето“ на Дедо Мраз уште повозбудливо:

  – Помогнете му на детето да му напише писмо на Дедо Мраз и да го испрати
  – Подгответе му закуска на Дедо Мраз
  – Легнете го детето рано пред да дојде Дедо Мраз
  – Радувајте се со него кога ќе ги отвора подароците

  Сподели ја веста:

  ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

  Дали користите PayPal?

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 3 недели

  Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

  Гостиварпред 1 месец

  Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

  Спортпред 1 месец

  Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

  Спортпред 2 месеци

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 2 месеци

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 месеци

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 месеци

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 2 месеци

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 2 месеци

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 3 месеци

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 3 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 1 недела

  Градскиот стадион во Гостивар добива нов современ лик

  Гостиварпред 2 недели

  Утре цел Гостивар и селата без струја неколку часа!

  Гостиварпред 2 недели

  Нов потфат на сопружниците Зендели од Гостивар, го искачија највисокиот врв во Иран

  Гостиварпред 2 недели

  Прекин на струјата утре во села и населби во Гостивар и Врапчиште

  Гостиварпред 2 недели

  Амбасадорот на Кина и Зам.Амбасадорот на Италија уживаа во убавините на НП Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Наградени математичари на прием кај градоначалникот Таравари

  Гостиварпред 2 недели

  Благодарница за скијачот Виктор Петков од Општина Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Изложба во Гостивар: Девојките често добиваат сексуално вознемирувачки пораки по интернет

  Македонијапред 1 недела

  За влез во ЕУ од 2023 година, задолжително ETIAS барање и 7 евра влезница

  Занимливостипред 2 недели

  Роверот на НАСА сними човечки отпад на Марс

  Македонијапред 2 недели

  Деца од социјални семејства на бесплатен седумдневен летен одмор

  Гостиварпред 2 недели

  Кога ќе има конечна ранг листа за социјалните станови во Гостивар?

  Гостиварпред 2 недели

  Дечиња од Гостивар другаруваа, се едуцираа и порачаа: Разликите не‘ зближуваат!

  Здравје и убавинапред 17 минути

  Бананата помага за понизок крвен притисок

  Македонијапред 12 часа

  Протест против францускиот предлог пред Влада и Собрание

  Гостиварпред 15 часа

  На три локации во Вруток пронајдени 12 кубика огревно дрво од дива сеча

  Македонијапред 17 часа

  Францускиот предлог објавен на македонски јазик на веб страницата на Владата

  Македонијапред 18 часа

  Последни три дена нови 290 заразени со коронавирус

  Вестипред 18 часа

  Пукотници на плажа кај Валона, има повредени

  Гостиварпред 19 часа

  Лишен од слобода 39 годишник од Добридол поради напад врз соселанец

  Македонијапред 19 часа

  Села: Единствен пат ЕУ што побргу, албанскиот јазик да стои во Уставот

  Гостиварпред 20 часа

  Отворена Летната школа во Гостивар, вклучени се над 740 деца

  Гостиварпред 21 час

  Судир на три возила во Гостивар, едно лице со тешки повреди

  Македонијапред 22 часа

  Се намалува цената на горивата

  Македонијапред 22 часа

  Почна исплатата на социјалната помош за јуни

  Гостиварпред 24 часа

  Казни за 65 мотоциклисти во Гостивар и Тетово, 3 мотори одземени

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена