fbpx
Поврзи се со нас

Занимливости

Знаете ли кога е создаден првиот електричен тротинет?

Денес стануваат се` попопуларни, но нивната историја е навистина долга. Првиот електричен тротинет е создаден во 1915-та година од американската компанија Аутопед. Се произведувал во Америка и во Германија и бргу станал омилено превозно средство на многумина.

На пример, поштарите го користеле за побрзо да стигнат до саканата адреса и да ја достават пратката.

Интересно е што го често користеле и членовите на њујоршките банди, затоа што со тротинетот им било лесно да побегнат од полицијата низ тесните улички. Потоа, познатиот борец на женски права, британката Флоренс Присила со прекар Лејди Норман, секојдневно се возела со него, од дома до својата канцеларија во центарот на Лондон.

Откако моделот на Аутопед доживела голем успех, на пазарот се појавиле и други марки на електрични тротинети. Компанијата ABC Motorcycles го создала Skootamota, кој бил побрз и достигнувал 24 километри на час, а компанијата Gloster Aircraft Company лансирала два модела Reynolds Runabout и Unibus.

Првичните модели секако имале свои мани, но со тек на време се усовршувале, па биле подобрувани сопирачките, удобноста, безбедноста и слично.

Во триесеттите години на минатиот век, електричните тротинети биле промовирани како идеално превозно средтсво во големите воени бази. Сепак, најголема популарност стекнале после војните, со оглед дека имало потреба од штедење на горива.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!